مصوبه مجلس برای فروش بیش از چهار میلیارد یورو نفت خام توسط «اشخاص» برای بودجه نظامی

۱۴۰۰/۱۲/۱۴

مجلس در جریان بررسی بودجه ۱۴۰۱ مصوبه ای را تصویب کرد که بر اساس آن نفت خام به ارزش چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو در اختیار «اشخاص» قرار می گیرد تا آن را بفروشند و برای هزینه‌های نظامی صرف شود. این مبلغ علاوه بر بودجه نظامی ایران است.

در مصوبه مجلس مشخص نشده که نفت خام قرار است تحویل چه افرادی شود و تنها اعلام شده که از آنان ضمانت کافی گرفته خواهد شد.

شماری از کارشناسان و اقتصاددانان درباره افزایش فساد و تکرار پدیده‌هایی مانند بابک زنجانی در صورت تهاتر نفت خام هشدار داده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی پس از مشکلات رخ داده در فروش نفت به دلیل تحریم‌ها، موضوع تهاتر نفت خام را مطرح کرده‌اند و بخشی از فروش نفت توسط سپاه پاسداران و برخی دیگر نهادها انجام می‌شود.

در همین حال قرار است قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران برای تکمیل مصلاها دو هزار میلیارد تومان نفت خام دریافت کند. این موضوع را یکی از نمایندگان مجلس تکذیب کرده است.

همچنین حسین هوش‌السادات، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه روز چهارم اسفند اعلام کرده بود که این قرارگاه در ازای برخی از مطالباتش از دولت نفت خام دریافت می‌کند.

در همین حال جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی، هشتم بهمن گفته بود که قرار است سپاه در ازای تهاتر سه میلیارد دلار نفت، طرح خودکفایی برنج را اجرا کند. سپاه پاسداران این موضوع را تکذیب کرد، اما در عین حال اعلام کرد که طرح‌های زیرساختی در حوزه کشاورزی اجرا خواهد کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز
سرانجام، قانون
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید