آزادی حبیب افکاری و ادامه بازداشت وحید افکاری پس از ۵۵۰ روز انفرادی

۱۴۰۰/۱۲/۱۴

حبیب افکاری، برادر نوید افکاری، کشتی‌گیر و معترض اعدام‌شده، روز شنبه آزاد شد اما دیگر برادر آنها وحید افکاری همچنان در انفرادی است.

او بعد از آزادی از زندان به مزار برادرش نوید افکاری رفت و گفت از مردم ممنون است.

حبیب افکاری اضافه کرد: «نوید کوتاه نیامد ما هم کوتاه نمی‌آییم تا روز آزادی.»

نوید افکاری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله و از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های مرداد ۹۷، در بیست و دوم شهریور ماه ۹۹ و با وجود اعتراضات گسترده اعدام شد.

حبیب و وحید افکاری نیز از نیمه شهریور ماه همزمان با او به انفرادی منتقل شدند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی ۴۸ صفحه‌ای شرح شکنجه علیه برادران افکاری را منتشر و اعلام کرده بود: «کتف چپ حبیب افکاری دررفت و مچ دست چپ و یکی از انگشتان پای راست او نیز دچار شکستگی شد.»

در این گزارش همچنین به دو بار خودکشی وحید افکاری با بریدن گردن ومصرف قرص نیز اشاره شده بود.

سعید دهقان، وکیل خانواده افکاری، شهریور ماه از رد شدن درخواست اعاده دادرسی برای وحید افکاری از سوی شعبه ۳۸ دیوان عالی کشور خبر داد.

دهقان روز دوشنبه اول شهریور در توییتی نوشت: «حتی اگر یک بار، ولو روزنامه‌وار پرونده را می‌‌خواندند، دلایل قانونی آنقدر بود که اعاده دادرسی درباره رای با ۲۴ تناقض و ۳ دروغ پذیرفته شود.»

این وکیل دادگستری صدور حکم ۲۵ سال حبس برای وحید افکاری را «فقط به استناد علم قاضی» و «بدون رعایت ماده ۲۱۱ قانون مجازات» دانسته است.

نوید و وحید افکاری، در شهریور ۱۳۹۹ در دو فایل صوتی از زندان عادل‌آباد با رد اتهامات خود تاکید کردند که اقرار آنها تحت شکنجه بوده است.


تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
مرور مطبوعات
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید