وزیر نفت ایران: توانایی بازگشت به میزان صادرات نفت در سال ۹۷ را داریم

۱۴۰۰/۱۲/۱۲

همزمان با انتظارها برای اعلام نتایج نهایی مذاکرات احیای برجام بین ایران و قدرت‌های جهانی، جواد اوجی، وزیر نفت ایران گفت که این وزارتخانه آماده است تا تولید و صادرات خود را به سطح پیش از آبان ۹۷ و خروج آمریکا از برجام برساند.

او تاکید کرد: «آمادگی داریم به محض اینکه چراغ سبز وین روشن شود، ظرف یک تا دو ماه به بالاترین سطح ظرفیت صادراتی نفت برسیم.»

دولت ابراهیم رئیسی در بودجه ۱۴۰۱ فروش یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت را پیش‌بینی کرده است.

در همین حال در ماه‌های گذشته گزارش‌هایی درباره افزایش فروش نفت ایران به چین منتشر شده است.

پیشتر، خبرگزاری رویترز بر اساس گزارش‌های ردیابی نفتکش‌ها نوشت که واردات چین در ماه ابتدایی سال جاری میلادی از ۷۰۰ هزار بشکه در روز فراتر رفت. بیشترین میزان خرید نفت چین از ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی و پیش از خروج آمریکا از برجام ۶۲۳ هزار بشکه بود.

پیش از این نیز خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده بود که چین در سال ۲۰۲۱، خرید نفت ارزان از کشورهای تحت تحریم آمریکا یعنی ایران و ونزوئلا را نسبت به سال قبل دو برابر کرده است.

دولت جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا تاکنون در میانه مذاکرات احیای برجام هیچ فرد یا شرکت چینی را در این زمینه تحریم نکرده است.

روزنامه دولتی ایران هم پیشتر با اشاره به ارزان‌فروشی شدید نفت ایران از سوی جمهوری اسلامی، نوشته بود که تخفیف‌های تهران برای فروش نفت خود به خریداران خارجی، به‌گونه‌ای است که سودش بیشتر از ریسک تحریم‌های آمریکاست.

تازه‌ترین خبرها

تیتر اول
قصه مردم
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید