افزایش نگرانی‌ها از تشدید نقض حقوق بشر توسط روسیه در اوکراین

۱۴۰۰/۱۲/۷

یک مقام آمریکایی گفت که دولت جو بایدن بر این باور است روسیه قصد دارد سربازان اوکراینی را تهدید کند که در صورت تسلیم نشدن آن‌ها، اعضای خانواده‌‌شان را به قتل می‌رساند.

این مقام آمریکا روز جمعه ششم اسفندماه اعلام کرد: «ما معتقدیم که مسکو برنامه‌هایی را برای تحمیل نقض گسترده حقوق بشر و احتمالا بدتر از آن را برای مردم اوکراین طراحی کرده است.»

او همچنین گفت کرملین در حال اجرای یک کارزار نشر اطلاعات غلط است تا نشان دهد تعداد زیادی از نیروهای اوکراینی قبلاً تسلیم نیروهای روسیه شده‌اند تا دیگر نیروهای اوکراینی را برای ادامه مقاومت دلسرد کند.

وزیر خارجه اوکراین نیز نگرانی‌های ایالات متحده در مورد احتمال نقض حقوق بشر توسط روسیه را تکرار کرد.

دیمیترو کولبا با استناد به شواهد اطلاعاتی، گفت که ممکن است عملیات‌های پرچم دروغین روسیه وجود داشته باشد که به اشتباه اوکراینی‌ها را متجاوز معرفی کند.

فیلیپو گرندی، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، روز جمعه گفت که بیش از ۵۰ هزار پناهجوی اوکراینی در کمتر از ۴۸ ساعت از کشور خود گریخته‌اند و بسیاری دیگر به حرکت خود به سمت مرزها ادامه می دهند.

به گفته او، بیشتر اوکراینی‌ها به لهستان و مولداوی رسیدند.

این نگرانی‌ها در حالی افزایش می‌یابد که گزارش‌ها از محاصره پایتخت اوکراین حکایت دارد و همزمان رییس‌جمهوری این کشور نیز از قصد روسیه برای یورش به کی‌یف خبر داده است.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید