توقف چندمین بار مذاکرات وین برای «اتخاذ تصمیمات سیاسی»

۱۴۰۰/۱۱/۸

مذاکرات احیای برجام در وین برای چندمین بار متوقف شد و هماهنگ‌کننده این مذاکرات اعلام کرد که نیاز به «تصمیمات سیاسی» وجود دارد و هیات‌ها برای رایزنی و دریافت دستورالعمل به مدت چند روز به پایتخت‌های خود می‌روند.

مقام‌های غربی و همچنین خبرگزاری دولتی ایرنا عصر جمعه هشتم بهمن خبر دادند که این مذاکرات برای چند روز متوقف شده و هیات‌ها به پایتخت‌های خود بازمی‌گردند.

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات، نیز با اشاره به اینکه «اکنون نیاز به تصمیمات سیاسی است»، در توییتی نوشت که هیات‌ها پس از رایزنی و دریافت دستورالعمل‌ها هفته آینده از پایتخت‌های خود به وین باز خواهند گشت تا دور هشتم را «که طولانی‌تر دور تاکنون بوده» پی بگیرند.

همزمان، مذاکره‌کنندگان سه کشور اروپایی نیز در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند مذاکرات وین «در حال رسیدن به مرحله پایانی» است و نیاز به تصمیم‌گیری‌های سیاسی دارد.

مذاکره‌کنندگان فرانسه، بریتانیا و آلمان با اشاره به اینکه ماه ژانویه «فشرده‌ترین دوره گفت‌وگوها» تا امروز بود، در این بیانیه گفته‌اند: «همه می‌دانند که در حال رسیدن به مرحله پایانی هستیم که نیاز به تصمیمات سیاسی دارد.»

در همین حال یک مقام فرانسوی به رویترز گفت مذاکرات با ایران همچنان دشوار است، اما نشانه‌هایی وجود دارد که می‌توان به توافق رسید.

روز پنجشنبه گزارش شد که نمایندگان چند کشور عربی به هتل کوبورگ وین، محل مذاکرات، رفته‌اند.

صبح پنجشنبه نیز علی علیزاده، دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در مصاحبه با «شفقنا» گفته بود خبرهای خوبی از حل اختلافات درباره موضوعات فنی در مذاکرات وین به گوش نمی‌رسد.

شش دور مذاکرات احیای برجام خرداد امسال با انتخابات ریاست جمهوری در ایران متوقف شد و دولت ابراهیم رئیسی پس از ماه‌ها سرانجام دور هفتم را از هشتم آذرماه آغاز کرد. دور هفتم با وقفه‌ای دو هفته‌ای در بین آن تا ۲۶ آذر به طول انجامید.

دور هشتم مذاکرات نیز از ششم دی‌ماه آغاز شد و پس از وقفه‌ای سه روزه در آن به مناسبت تعطیلات سال نوی میلادی، تا روز جمعه ادامه یافت.

خلاصه خبرها
گفت‌وگوی ویژه
تاریخ شفاهی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید