وزارت دادگستری آمریکا از اعلام جرم علیه چند فرد به دلیل نقض تحریم‌های ایران خبر داد

۱۴۰۰/۱۱/۷

وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک شهروند بریتانیایی در دادگاهی در واشینگتن اقرار کرد که به همراه سه فرد دیگر، از جمله یک ایرانی تحریم‌های ایالات‌متحده علیه جمهوری اسلامی را نقض کرده‌اند.

طبق این بیانیه، این افراد در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ تلاش کردند یک سیستم مایکروویو صنعتی و یک سیستم ضد پهپاد را به ایران صادر کنند.

به گفته وزارت دادگستری آمریکا، صابر فقیه، شهروند بریتانیا، به همراه علیرضا تقوی، شهروند ایران، بدر فقیه، شهروند کانادا، و الطاف فقیه، شهروند امارات متحده عربی، قصد داشتند تا بدون مجوز دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا این سیستم مایکرویو صنعتی و سیستم‌های مقابله با پهپاد آمریکا را از طریق امارات به ایران منتقل کنند.

وزارت دادگستری آمریکا همچنین از اعلام جرم علیه یک شهروند ایرانی دیگر به نام جلال روح‌الله‌نژاد در ارتباط با همین پرونده خبر داد.

طبق مدارک دادگاه، روح‌الله‌نژاد و تقوی خود را نمایندگان شرکت رایان رشدافزار معرفی کرده بودند که این شرکت به سپاه پاسداران مرتبط است.

روح‌الله نژاد پیشتر در مارس ۲۰۲۰ به دلیل تامین کالا از طرف یک شخص تحریم شده به اقدام علیه امنیت ملی و منافع سیاست خارجی آمریکا متهم شده و در فهرست تحریم‌های وزارت بازرگانی آمریکا قرار گرفته بود.

طبق اسناد دادگاه، اقلام مورد نظر هر دو قابلیت استفاده نظامی و غیرنظامی را دارند، از جمله اینکه سیستم ضدپهپادی را می‌توان برای توقف، تغییر جهت، فرود آوردن و تحت کنترل کامل گرفتن پهپادها استفاده کرد.

مقام‌های اف‌بی‌آی و دایره بازرسی وزارت امنیت داخلی آمریکا در بیانیه وزارت دادگستری تاکید کردند که به محافظت از فناوری‌های آمریکایی ادامه خواهند داد و اطمینان حاصل خواهند کرد که چنین اقلامی در اختیار عواملی قرار نگیرند که قصد آسیب زدن به مردم آمریکا و متحدان آنها را دارند.

الن کولر، معاون دایره ضداطلاعات اف‌بی‌آی، گفت که اعلام جرم علیه این افراد پیام واضحی را منتقل می‌کند و آن هم اینکه نهادهای امنیتی آمریکا به تلاش‌های خود برای خنثی کردن این توطئه‌ها و دفاع از دموکراسی ایالات‌متحده ادامه خواهند داد.

مرور مطبوعات
خبر ورزشی
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید