مقام ارشد شورای امنیت ملی آمریکا: احتمال زیادی وجود دارد که با ایران به توافق نرسیم

۱۴۰۰/۱۱/۷

برت مک‌گرک، هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه در شورای امنیت ملی آمریکا، از احتمال زیاد عدم دستیابی به توافق با ایران سخن گفته است. همزمان، نماینده روسیه نیز سخنان قبلی خود درباره احتمال حصول توافق در روزهای آینده را تغییر داد.

مک‌گرک روز پنجشنبه هفتم بهمن در مصاحبه با «موسسه کارنگی برای صلح بین‌المللی» گفت: «برای احیای برجام هنوز شانس وجود دارد اما در عین حال احتمال زیادی وجود دارد که توافقی صورت نگیرد.»

او با تاکید بر اینکه «در آستانه یک توافق احتمالی هستیم اما احتمال زیادی وجود دارد که این مذاکرات به زودی به هم بخورد»، افزود: «اگر توافقی نباشد، ما کاملا برای آن سناریو هم آماده‌ایم.»

یک روز پیشتر نیز کاخ سفید اعلام کرده بود جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در نشستی مجازی با مقام‌های اسرائیلی تاکید کرده است واشینگتن در عین ادامه مذاکرات، برای وضعیت شکست دیپلماسی نیز در حال آماده کردن گزینه‌های جایگزین است.

پیش از این نیز مقام‌های دولت جو بایدن بدون ارائه جزییات به «گزینه‌های جایگزین» در صورت شکست مذاکرات با ایران اشاره کرده‌اند.

از سوی دیگر میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین که قبلا از احتمال حصول توافق «در اوایل فوریه» سخن گفته بود، در مصاحبه با بلومبرگ گفت با ادامه روند فعلی دستیابی به توافق «در پایان فوریه» واقع‌بینانه است.

دور هشتم مذاکرات احیای برجام همچنان در وین ادامه دارد و به نوشته ایرنا، علی باقری کنی، رییس هیات مذاکره ایران، روز پنجشنبه با انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات، و همچنین میخائیل اولیانوف دیدار کرد.

به نوشته این خبرگزاری دولتی، مذاکره‌کنندگان این روزها سرگرم تکمیل پیش‌نویس متن توافق و همچنین تصمیم‌گیری در مورد برخی موضوعات مورد اختلاف هستند.

از سوی دیگر برخی رسانه‌ها هدف از سفر حمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر، به تهران در روز پنجشنبه را میانجیگری بین ایران و آمریکا دانسته‌اند. با این حال ایرنا نوشت: «توان و سابقه قطر در این خصوص موید چنین گمانه‌ای نیست.»

در تحولی دیگر واکنش‌ها درباره اظهار نظر حسین امیر عبداللهیان مبنی بر احتمال مذاکره مستقیم با آمریکا ادامه دارد. او چهارم بهمن نوشته بود اگر لازم به مذاکره مستقیم با آمریکا در وین باشد جمهوری اسلامی آن را نادیده نخواهد گرفت.

این سخنان با اعتراض‌هایی در قم و همچنین انتقاد روزنامه کیهان که زیر نظر نماینده خامنه‌ای اداره می‌شود روبه‌رو شد.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، نیز ابتدا در توییتی نوشت مذاکره غیر مستقیم «تنها زمانی با روش‌های دیگر جایگزین می‌شود که توافق خوب در دسترس باشد.» اما کیهان روز پنجشنبه خبر داد که شمخانی در تماس با این روزنامه گفته است هرگز موافق مذاکره مستقیم نبوده و توییتش به معنای تایید مذاکره مستقیم نیست.

اما ساعاتی بعد وبسایت نورنیوز اعلام کرد که موضع شمخانی تغییری نکرده و از ابتدا برداشت کیهان در این باره اشتباه بوده است.

روز پنجشنبه همچنین گروهی از فعالان حقوق بشر و شماری از پادشاهی‌خواهان در مقابل هتل محل برگزاری مذاکرات وین تجمع کرده‌اند.

خبر
امروز
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید