ادامه واکنش‌ها به توافق با روسیه و چین؛ قالیباف: از نظر حقوقی قراردادی بسته نشده است

۱۴۰۰/۱۱/۶

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس در ایران، در پاسخ به انتقاد برخی از نمایندگان مجلس از بی‌اطلاعی درباره توافق ایران با چین و روسیه گفت جمهوری اسلامی از نظر حقوقی با این دو کشور قراردادی نبسته است.

قالیباف روز چهارشنبه ششم بهمن در پاسخ به تذکر شفاهی یک نماینده مجلس در این زمینه گفت: «از نظر حقوقی قراردادی بسته نشده است، وگرنه مجلس در جریان آن قرار می‌گرفت.»

پیش از آن، محمدرضا صباغیان، نماینده مهریز و بافق از بی‌اطلاعی نمایندگان مجلس در خصوص جزییات قراردادهای ایران با چین و روسیه انتقاد کرد و گفت: «مجلس اصلا در جریان جزئیات این قراردادها نیست. بر اساس قانون اساسی هر قراردادی که با سایر کشورها بسته می‌شود باید در مجلس به تصویب برسد.»

تاکید قالیباف درباره بسته نشدن قرارداد حقوقی از سوی ایران با چین و روسیه در حالی است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران اواخر دی‌ماه در سفر به پکن از آغاز اجرای توافق ۲۵ ساله میان دو کشور خبر داد.

او روز جمعه ۲۴ دی‌ماه گفت:«ما همزمان با گفت‌وگوهایمان در چین مقدماتی را فراهم کرده بودیم که بتوانیم امروز را روز شروع اجرای توافق همکاری‌های راهبردی جامع دو کشور اعلام کنیم.»

توافق ۲۵ ساله ایران و چین هفتم فروردین در مراسمی در تهران به امضای محمدجواد ظریف و وانگ ئی، وزیران خارجه وقت دو کشور رسید.

بر اساس سندی که ایران‌اینترنشنال پیش از این منتشر کرده، این قرارداد مواردی چون تضمین خرید نفت ایران از سوی چین در قبال حضور این کشور در ایران، توسعه بنادر و جزایر، همکاری در ساخت پیام رسان‌های اجتماعی و تامین تجهیزات نظامی و پیشبرد صنایع نظامی را شامل می‌شود.

این توافق با واکنش‌های گسترده‌ای همراه بود و مقام‌های جمهوری اسلامی از انتشار متن کامل و پیوست‌های این قرارداد خودداری کردند.

به تازگی نیز مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، درباره توافق ۲۵ ساله ایران و چین گفت در حال حاضر جمهوری اسلامی علاقه‌‌ای به بیان جزئیات این توافق ندارد.

ذوالنوری روز چهارشنبه ۲۹ دی در این زمینه به وب‌سایت دیده‌بان ایران گفت: «در خود تفاهم‌نامه این سانسورها لحاظ شده است که چه چیزی چه زمانی رسانه‌ای شود.»

با این حال، این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت براساس این توافق‌نامه، ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیارد دلار چینی‌ها در ایران سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

همچنین سفر اخیر ابراهیم رئیسی به روسیه در حالی انجام شد که پیش از این سفر، کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی در مسکو به خبرگزاری تسنیم گفت رئیسی و پوتین «پس از ملاقات و گفت‌وگو، درباره مسائل به توافق خواهند رسید اما اینکه متن مکتوبی بین آنها امضا بشود در برنامه‌ها وجود ندارد.»

جمهوری اسلامی به ویژه پس از خروج آمریکا از برجام سیاست نزدیکی به چین و روسیه را در دستور کار خود قرار داده است.

اما به عقیده برخی کارشناسان، چین و روسیه به دلایلی از جمله تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی، در این زمینه با احتیاط رفتار می‌کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
چند چند
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید