رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: لایحه بودجه ۱۴۰۱ بر بازار سرمایه و اقتصاد کشور آثار منفی دارد

۱۴۰۰/۱۱/۵

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیسی و قالیباف هشدار داد که بخشی از لایحه بودجه و تصمیمات بودجه‌ای دولت و مجلس آثار منفی جدی برای وضعیت اقتصاد کشور، بازار سرمایه و منافع ملی خواهد داشت.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه‌ای به رییس جمهوری اسلامی و رییس مجلس شورای اسلامی گفت که برخی از مواد لایحه بودجه ۱۴۰۱ به شکل مستقیم و غیرمستقیم اثرات منفی بر بازار سرمایه خواهد داشت و اگر چه در ظاهر، این احکام منابعی را برای دولت ایجاد می‌کند اما هزینه‌های ناشی از تصمیمات منافع ملی را تحت تاثیر جدی قرار می‌دهد.

پورابراهیمی تصمیمات اخیر کمیسیون تلفیق مجلس، کمیسیون مسئول بررسی لایحه بودجه، را مشابه با احکام بودجه و مورد موافقت دولت خواند اما افزود مجموعه این تصمیمات نگرانی‌های جدی را برای آینده اقتصادی کشور و وضعیت بازار سرمایه متصور می‌کند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در بخشی از نامه خود گفت که با توجه به هزینه تاثیرات تصمیمات بودجه‌ای دولت و کمیسیون تلفیق مجلس بر شرکت‌های دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی مانند سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری و نیروهای مسلح و سایر نهادهای عمومی و سهام عدالت، باید به منافع ملی و اثرات تصمیمات بودجه‌ای بر زندگی میلیون‌ها سهامدار شرکت‌های حاضر در بورس توجه شود.

شاخص کل بورس تهران روز دوشنبه با ریزش حدود ۲۲ هزار واحدی در پایان معاملات دوشنبه، با رسیدن به یک میلیون و ۲۳۴ هزار واحد، به کمترین سطح خود در هفت ماه اخیر رسید.

در همین حال برخی رسانه‌های ایران تصمیم کمیسیون تلفیق برای افزایش مواد اولیه و محصولاتی که شامل مالیات می‌شوند را دلیل سقوط بازار عنوان کردند.

تعدادی از کارشناسان اقتصادی نیز در جریان بررسی لایحه بودجه نسبت به آثار حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو و کالاهای اساسی و احتمال افزایش چندبرابری قیمت این کالاها هشدار داده‌اند.

در همین حال جعفر قادری، نماینده شیراز، روز دوشنبه با اشاره به اینکه دولت نیز اذعان دارد در صورت حذف ارز ترجیحی نهاده‌های دامی، قیمت گوشت و مرغ و روغن دو برابر می‌شود گفت که اگر در همین حد باشد فکر می‌کنم با یارانه‌هایی که پرداخت می‌شود قابل تحمل است.

درباره ضرر بسیاری از مردم در بورس و اعتراضات مالباختگان بورس نیز رضا حسینی قطب آبادی عضو کمیسیون صنایع و معادن، گفت با این بودجه‌ای که دولت بسته، ‌آنقدر فشارها بر مردم زیاد می‌شود که بحث بورس یادشان می‌رود.

اخبار
تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید