چند نهاد بین‌المللی از افزایش سرکوب سپاه پاسداران علیه جامعه مسیحیان خبر دادند

۱۴۰۰/۱۱/۵

چند نهاد بین‌المللی با اعلام این که ۳۰ نوکیش مسیحی در سال ۲۰۲۱ در ایران با اتهاماتی مربوط به باور دینی و فعالیت مسالمت‌آمیز عقیدتی به زندان و تبعید محکوم شدند، از افزایش سرکوب مسیحیان از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران خبر دادند.

این نهادهای بین‌المللی در گزارش سالانه در مورد وضعیت مسیحیان تاکید کردند «دخالت فزاینده اطلاعات سپاه در سرکوب فعالیت‌های مسیحیان، تمرکز بیشتر بر فعالیت‌های آنلاین در دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، جرم‌انگاری ابراز عقیده یا ارتباط با دیگر مسیحیان و تصویب قوانین محدودکننده»، الگوهای رفتاری حکومت در سرکوب مسیحیان فارسی‌زبان در سال ۲۰۲۱ بوده است.

این گزارش سالانه در مورد نقض حقوق مسیحیان در ایران از سوی سازمان «ماده ۱۸» به همراه سه نهاد بین‌المللی مسیحی «درهای باز»، «سی اس دبلیو» و «ام ای سی» تهیه شده است.

این نهادها اضافه کردند ۲۰ نفر از نوکیشان مسیحی محکوم شده، تا پایان سال گذشته میلادی همچنان در حال تحمل احکام خود بودند که از این میان ۱۸ نفر در زندان، یک نفر در تبعید و یک نفر دیگر هم با پابند الکترونیکی در خانه به سر می‌برد.

بر اساس گزارش این نهادها، بسیاری از این مسیحیان که سال گذشته میلادی در ایران با محکومیت قضایی روبه‌رو شدند، «به دلیل شرکت در کلیسای خانگی یا به عبارتی دیگر دورهمی چند نوکیش مسیحی برای دعا و خواندن کتاب مقدس بوده‌ است».

این گزارش تاکید می‌کند حکومت ایران کلیساهای فارسی‌زبان را تعطیل کرده و با حمله به منازل مسیحیان و کلیساهای خانگی آنها را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد.

گزارش سالانه ماده ۱۸ و سازمان‌های دیگر یادآوری می‌کند که اذیت و آزار مسیحیان حتی پس از پایان حکم زندان ادامه دارد، برخی مانند ساسان خسروی با محرومیت از کار و ادامه سکونت در شهرشان روبرو می‌شوند.

همچنین با وجود سخت شدن شرایط پناهندگی و پناهجویی، بر اساس این گزارش، نوکیشان مسیحی تحت فشار حکومت، همچنان مجبور به ترک وطنشان شده‌اند.

اخبار
تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید