آمریکا؛ آزادی زندانیان پیش‌شرط توافق است؛ ایران: هیچ‌شرطی را قبول نداریم

۱۴۰۰/۱۱/۴

به فاصله کوتاهی پس از اظهارنظر رابرت مالی نماینده آمریکا در مذاکرات وین درباره آزادی زندانیان آمریکایی در ایران به عنوان پیش‌شرط توافق اتمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که این کشور هیچ‌ پیش‌شرطی را نپذیرفته ولی موضوع زندانیان «‌قابل حل» است.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه در یک نشست خبری در این زمینه، ضمن تاکید بر «پیشرفت‌ها» در مذاکرات وین برای احیای برجام گفت جمهوری اسلامی خودش همواره موضوع تبادل زندانی میان ایران و امریکا را مطرح کرده است.

او سرنوشت اتباع آمریکایی زندانی در ایران را به سرنوشت ایرانیان زندانی در آمریکا گره زد و گفت این شهروندان ایرانی «به دلیل واهی دور زدن تحریم‌های غیرقانونی آمریکا در زندان هستند».

خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی هم در این زمینه نوشت طرح موضوع زندانیان آمریکایی در ایران یک مسئله «غیرمرتبط» با مذاکرات اتمی است و «واشینگتن به دنبال آن است تا با طرح بهانه‌های گوناگون، راه را برای دستیابی به توافق در وین دشوار سازد.»

پیشتر رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به رویترز گفته بود که آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران، پیش‌شرط توافق با این کشور است.

اما ایرنا تاکید داد: «واشینگتن از یک سو سخن از ضرب‌الاجل و تسریع در روند گفت‌وگوها و حصول توافق حرف می‌زند و از دیگر سو، با مطرح کردن پیش‌شرط‌های تازه که عملا کارشکنی در مسیر گفت‌وگوهاست، مانع از سرعت گرفتن روند رسیدن به توافق می‌شود.»

جمهوری اسلامی همواره متهم است که با زندانی کردن اتباع خارجی به ویژه اتباع غربی در صدد باج‌خواهی و تحمیل خواسته‌های خود به دیگر کشورهاست.

بحث بر سر اتباع خارجی زندانی در ایران به ویژه شهروندان آمریکایی در حالی مطرح شده که کارزار اعتصاب غذا در مقابل هتل برگزاری مذاکرات هسته‌ای در وین از ۲۹ دی ماه آغاز شد.

بری روزن،‌ گروگان سابق سفارت آمریکا در ایران، روز یکشنبه با انتشار یک پیام ویدیویی در صفحه توییتر خود گفت که به اصرار خانواده‌اش و به درخواست رابرت مالی، پس از پنج روز به اعتصاب غذای خود در وین پایان داده است.

اما او با اشاره به اینکه اعتصاب غذای نزار زاکا و جمشید برزگر و دیگر فعالان مدنی و تعدادی از زندانیان ادامه دارد، گفت که این پایان راه نیست، ما را حمایت کنید و امید را زنده نگه دارید.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری‌اش این اعتصاب غذا را «‌نمایشی» خواند و آن را مهم ندانست.

امروز
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید