بریتانیا هشدار داد روسیه به دنبال روی کار آوردن یک رهبر حامی مسکو در اوکراین است

۱۴۰۰/۱۱/۲

وزارت خارجه بریتانیا هشدار داد که روسیه در حال توطئه برای روی کار آوردن یک رهبر حامی مسکو در اوکراین است و ماموران اطلاعاتی روسیه نیز برای طرح حمله به اوکراین با تعدادی از مقام‌های پیشین اوکراینی در ارتباط هستند.

وزارت خارجه بریتانیا شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که روسیه قصد دارد یون مورایوف، نماینده پیشین پارلمان اوکراین، را به عنوان رهبر اوکراین روی کار بیاورد.

این بیانیه افزود: روسیه همچنین از طریق ماموران اطلاعاتی خود که در حال طراحی حمله به اوکراین هستند با برخی از مقام‌های ارشد پیشین اوکراین در تماس است.

طبق این بیانیه، سرهی آربوزوف، معاون نخست‌وزیر پیشین، آندری کلویف، رییس‌دفتر رییس‌جمهوری سابق، ولادیمیر سوکوویچ، معاون سابق شورای امنیت ملی و دفاع، و میکولا آزاروف، نخست‌وزیر سابق چهار نفر دیگر از مقامات پیشین اوکراین هستند که روسیه با آنها در ارتباط بوده است.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در توییتی گفت: «تحمل نخواهیم کرد که کرملین برای انتصاب یک رهبر حامی روسیه در اوکراین توطئه بچیند. کرملین می‌داند که حمله نظامی یک اشتباه استراتژیک عظیم است و بریتانیا و شرکای ما هزینه‌های سنگینی را بر روسیه اعمال خواهند کرد.»

با این حال، روسیه ضمن رد ادعای بریتانیا، آن را تلاش برای تشدید تنش‌های اوکراین خواند.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: «انتشار اطلاعات کذب از سوی وزارت خارجه بریتانیا گواهی دیگر از تلاش کشورهای عضو ناتو، به رهبری انگلوساکسون‌ها، برای افزایش تنش‌ها در ارتباط با اوکراین است. ما از وزارت خارجه بریتانیا می‌خواهیم اقدام‌های تحریک‌آمیز خود را متوقف کند.»

از سوی دیگر، یون مورایوف، نماینده پیشین پارلمان اوکراین، در گفت‌وگو با گاردین گفت: «به نظر می‌رسد وزارت خارجه بریتانیا سردرگم شده باشد . خیلی منطقی نیست. نه تنها من از ورود به روسیه منع شده‌ام، بلکه پول شرکت پدرم در آنجا مصادره شده است.»

با این حال، امیلی هورن، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «چنین توطئه‌هایی عمیقا نگران‌کننده هستند. مردم اوکراین حق نهایی تعیین آینده خود را دارند و ما در کنار شرکای خود در اوکراین که به صورت دموکراتیک انتخاب شده‌اند ایستاده‌ایم.»

سی‌ان‌ان نیز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که دستگاه اطلاعاتی ایالات‌متحده نیز اطلاعاتی مشابه با اطلاعات دولت بریتانیا را دریافت کرده که نشان می‌دهد روسیه به دنبال روی کار آوردن یک دولت حامی مسکو در اوکراین است و دستگاه‌های اطلاعاتی روسیه در همین راستا در تلاش برای ایجاد آشوب در اوکراین هستند.

جابه‌جایی نیروهای نظامی روسیه در مناطق مرزی با اوکراین و تهدیدهای لفظی پیوسته در هفته‌های اخیر نگرانی گسترده‌ای را بین مقام‌های آمریکا و اروپا درباره احتمال حمله روسیه به اوکراین دامن زده است.

همچنین شماری از نمایندگان دومای روسیه طرحی را تدوین کرده‌اند که از پوتین می‌خواهد دو استان اوکراین که تحت کنترل جدایی‌طلبان هوادار روسیه است به عنوان مناطق مستقل شناخته شوند.

آمریکا و کشورهای عضو ناتو هشدار داده‌اند اگر روسیه هرگونه تجاوز نظامی علیه اوکراین انجام دهد، مسکو را با هزینه‌های بسیار سنگینی مواجه خواهند کرد.

قصه مردم
اخبار
چشم‌انداز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید