بلینکن و لاوروف درباره اوکراین دیدار کردند؛ آمریکا به درخواست‌های روسیه پاسخ مکتوب می‌دهد

۱۴۰۰/۱۱/۱

به دنبال افزایش احتمال حمله روسیه به اوکراین، وزرای خارجه روسیه و آمریکا در ژنو دیدار کردند. دو طرف پس از این دیدار اعلام کردند که واشینگتن هفته آینده به درخواست‌های روسیه به صورت مکتوب پاسخ می‌دهد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، هر دو پس از این دیدار گفتند که مذاکرات صریح و واقعی داشته‌اند.

هر دو وزیر خارجه نیز تایید کردند واشینگتن هفته آینده پاسخی مکتوب به درخواست‌های روسیه خواهد داد. به گفته لاوروف، پس از این پاسخ گفت‌وگوهای بیشتری انجام خواهد شد.

بلینکن با اشاره به اینکه در این دیدار از روسیه خواسته است ثابت کند در حال برنامه‌ریزی برای حمله به اوکراین نیست گفت به لاوروف «پیشنهاد کرد» مسکو برای ثابت کردن نیت خود نظامیانش را از مرز اوکراین عقب بکشد.

وزیر خارجه روسیه نیز از «هیستری ضد روسی» در غرب ابراز تاسف کرد.

روسیه تصمیم برای حمله به اوکراین را رد می‌کند. با این حال در هفته‌های اخیر مجموعه خواسته‌هایی را از آمریکا و اروپا مطرح کرده است که از جمله آنها می‌توان به کنار گذاشته شدن همیشگی درخواست اوکراین برای پیوستن به ناتو اشاره کرد.

همچنین وزارت خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد که یکی از خواسته‌های مسکو خروج نظامیان ناتو از بلغارستان و رومانی است.

یک روز پیش از دیدار بلینکن و لاوروف در ژنو، وزیران خارجه آمریکا و سه کشور اروپایی در برلین دیدار کرده بودند. مقام‌های چهار کشور پس از این دیدار درباره «پیامدهای سنگین» تعرض به اوکراین هشدار داده بودند.

از جمله آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان، گفته بود که اقدام علیه اوکراین عواقب وخیمی خواهد داشت، حتی اگر برای آلمان تاثیرات اقتصادی منفی داشته باشد. روسیه پیش از این درباره قطع گاز به اروپا هشدار داده است.

جابه‌جایی نیروهای نظامی روسیه در مناطق مرزی با اوکراین و تهدیدهای لفظی پیوسته در هفته‌های اخیر نگرانی گسترده‌ای را بین مقام‌های آمریکا و اروپا درباره احتمال حمله روسیه به اوکراین دامن زده است.

همچنین شماری از نمایندگان دومای روسیه طرحی را تدوین کرده‌اند که از پوتین می‌خواهد دو استان اوکراین که تحت کنترل جدایی‌طلبان هوادار روسیه است به عنوان مناطق مستقل شناخته شوند.

پنجره
فردا
امروز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید