هشدار وزیر خارجه آمریکا: روسیه می‌تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی به اوکراین حمله کند

۱۴۰۰/۱۰/۲۹

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در سفر به اوکراین اعلام کرد روسیه می‌تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی حمله جدیدی را علیه اوکراین انجام دهد.

بلینکن که روز چهارشنبه ۲۹ دی در کی‌یف با ولودمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین دیدار کرد، گفت: «ما می‌دانیم که برنامه‌هایی برای افزایش بیشتر نیروها در مدت بسیار کوتاهی وجود دارد و این به رییس جمهور پوتین این امکان را می‌دهد که همچنان در مدت بسیار کوتاهی اقدام تهاجمی دوباره‌ای علیه اوکراین انجام دهد.»

رییس جمهوری اوکراین نیز گفت او بر افزایش همکاری با آمریکا و این امر که هیچ تصمیمی درباره آینده اوکراین بدون مداخله اوکراین اتخاذ نخواهد شد، حساب کرده است.

رویترز نوشت در حالی که بلینکن خود را برای دیدار با همتای روس خود در روز جمعه آماده می‌کند، اظهارات بدبینانه او شکاف میان واشینگتن و مسکو را برجسته می‌سازد.

این خبرگزاری به نقل از یک تحلیلگر سیاست خارجی روسیه نوشت که این دیدار «احتمالا آخرین ایستگاه قبل از در هم کوبیده شدن قطار» است.

روسیه اعلام کرده تنش در اطراف اوکراین در حال افزایش است و همچنان منتظر پاسخ مکتوب آمریکا به درخواست‌هایش برای تضمین‌های امنیتی از سوی غرب است.

این در حالی است که وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده که افزایش ده‌ها هزار نیرو توسط روسیه در نزدیکی مرز اوکراین بدون هیچ اقدام تحریک‌آمیزی و بدون دلیل صورت می‌گیرد.

او گفت: «به شدت امیدواریم که بتوانیم در مسیر دیپلماتیک و صلح‌آمیز باقی بمانیم، اما در نهایت این تصمیم رییس جمهور پوتین است.»

ارسال تجهیزات بیشتر به اوکراین

همچنین وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای اوکراینی خود در کی‌یف گفت اگر روسیه به رفتار تهاجمی علیه اوکراین ادامه دهد آمریکا فراتر از آن چیزی که اکنون در حال آماده‌سازی است، تجهیزات اضافه به اوکراین می‌دهد.

بلینکن گفت آمریکا به تلاش‌های دیپلماتیک بی‌وقفه خود برای جلوگیری از تجاوز روسیه به اوکراین ادامه خواهد داد.

همچنین دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین پس از دیدار با بلینکن گفت روسیه می‌خواهد هراس و بی‌اعتمادی در جامعه اوکراین ایجاد کند و سیستم مالی این کشور را بی‌ثبات کند.

او افزود: «ما باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از دستیابی روسیه به این هدف بدون حتی بکارگیری سلاح انجام دهیم.»

روسیه نیروهای خود را برای آنچه مانورهای نظامی مشترک می‌نامد به بلاروس منتقل کرده و این اقدام به مسکو اجازه می‌دهد که به اوکراین از شمال، شرق و جنوب حمله کند.

در حالی که روسیه هرگونه تصمیم برای حمله به اوکراین را رد کرده، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد تحویل تسلیحات غربی به اوکراین، مانورهای نظامی و پروازهای هواپیماهای ناتو عامل تشدید تنش در اطراف اوکراین است.

امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه که کشورش ریاست دوره‌ای و شش ماهه اتحادیه اروپا را برعهده گرفته هم در یک سخنرانی مقابل پارلمان اروپا گفت اتحادیه اروپا باید گفت‌وگویی جدی با روسیه داشته باشد و راه حلی سیاسی برای تنش اوکراین پیدا کند.

قرار است آنتونی بلینکن روز پنجشنبه در برلین با مقام‌های آلمانی، بریتانیایی و فرانسه درباره بحران اوکراین گفت‌وگو کند.

اخبار
تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید