نماینده تهران: از تجربه چین در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات استفاده کنیم

۱۴۰۰/۱۰/۲۸

علی یزدی‌خواه، نماینده تهران در مجلس با تاکید بر این که دولت و مجلس با همکاری همه نهادها و دستگاه‌های دولتی به‌دنبال ایجاد شبکه ملی اطلاعات‌اند، گفت چین در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به «ابتکار منحصر به فرد و خاصی» دست یافته‌ که جمهوری اسلامی می‌تواند از این تجربه استفاده کند.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس روز سه‌شنبه ۲۸ دی در این زمینه به خبرگزاری ایلنا گفت چین و روسیه در زمینه راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات موفق بودند و «بهره‌گیری از تجربیات و دانش فنی دیگر کشورها در جهان کنونی مرسوم و رایج است».

پیشنهاد استفاده از تجربه چین در اینترنت ملی در حالی است که به تازگی ایران و چین از آغاز اجرای قرارداد ۲۵ ساله میان دو کشور خبر داده‌اند.

او ادامه داد که پس از ارائه پیشنهاد راه‌اندازی این شبکه از سوی دولت به مجلس، بودجه راه‌اندازی آن تامین شده است.

یزدی‌خواه افزود با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، اگر کسی بخواهد به سایت‌های داخلی دسترسی داشته باشد دیگر نیاز به خرید اینترنت بین‌الملل ندارد.

این نماینده مجلس با این حال گفت: «اگر کاربری بخواهد از سایت‌های خارجی استفاده کند می‌تواند اینترنت خارجی تهیه کند و هیچ محدودیتی در این زمینه وضع نخواهد شد.»

به گفته این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، بررسی‌های مجلس درباره طرح محدودسازی اینترنت که به طرح صیانت معروف شده، هنوز به پایان نرسیده و احتمالا تصویب این طرح به سال آینده کشیده شود.

مجلس در حالی قصد دارد این طرح را به تصویب برساند که با مخالفت‌های گسترده مردمی و اصناف روبه‌رو شده است.

انسان، زمین، فردا
چشم‌انداز
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید