بازداشت دو نفر در منچستر در ارتباط با گروگانگیر کشته‌شده کنیسه یهودیان تگزاس

۱۴۰۰/۱۰/۲۷

با پایان گروگانگیری در یک کنیسه واقع در شهر کالیویل ایالت تگزاس، اف‌بی‌آی هویت گروگانگیر کشته‌شده مالک فیصل اکرم یک شهروند بریتانیایی اعلام کرد و همزمان پلیس صدر تروریسم بریتانیا نیز از بازداشت دو نفر در همین ارتباط در منچستر خبر داد.

این گروگانگیری از روز شنبه در کنیسه‌ یهودیان شهر کالویل رخ داد و طی آن یک مرد ۴۴ ساله با ورود به کنیسه تعدادی از حاضران را به گروگان گرفت.

پلیس فدرال آمریکا برای چند ساعت با فرد گروگانگیر وارد مذاکره شد و سرانجام عصر یکشنبه پلیس شهر کالیویل ایالت تگزاس از پایان موفقیت‌آمیز عملیات نجات همه گروگان‌ها خبر داد.

پلیس همچنین اعلام کرد که گفت فرد مظنون به گروگان‌گیری در جریان عملیات آزادسازی گروگان‌ها کشته شده است فرماندار تگزاس نیز گفت که همه گروگان‌های کنیسه آزاد شده‌اند و شرایط آنها امن است.

با گروگان گرفتن چهار نفر در کنیسه خواستار آزادی عافیه صدیقی شده بود، یک زن پاکستانی که از سال ۲۰۱۰ به جرم حمله به نظامیان آمریکا در افغانستان از سوی دادگاهی در آمریکا به حبس ابد محکوم شده و در یک زندان نظامی در ایالت تگزاس، درحال گذراندن دوران محکومیت خود است.

ساعتی بعد از آنکه اف‌بی‌آی هویت عامل گروگانگیری را مالک فیصل اکرم، شهروند ۴۴ ساله بریتانیایی، اعلام کرد پلیس منچستر در بیانیه‌ای از بازداشت دو نوجوان در این ارتباط خبر داد.

پلیس منچستر در بیانیه خود افزود که نیروهای ضد ترور پلیس منچستر این دو نوجوان را غروب یکشنبه بازداشت کردند.

متیو دسارنو، رییس اف‌بی‌آی دالاس نیز گفت که فرد مهاجم به کنیسه بر موضوعی متمرکز بود که به طور مستقیم به جامعه یهودیان ارتباط نداشت.

رییس اف‌بی‌آی دالاس افزود که در عملیات آزادسازی گروگان‌ها، از اطلاعات اسرائیل و بریتانیا استفاده شده است و از آنجا که فیصل اکرم ساکن شمال غربی انگلیس بود، پلیس ضد تروریسم بریتانیا با مقام‌های آمریکایی همکاری کرده است.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، روز یکشنبه گروگان‌گیری در این کنیسه را «اقدام تروریستی» خواند و نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل نیز تاکید کرد که گروگان‌گیری در کنیسه‌ شهر کالیویل ایالت تگزاس را از نزدیک رصد می‌کنم.

به دنبال پایان گروگانگیری در کنیسه یهودیان شهر کالیویل ایالت تگزاس، وزیر خارجه آمریکا، ضمن تاکید بر حمایت و همبستگی با جامعه یهودیان، گفت: آمریکا با همکاری جامعه بین‌المللی به مبارزه با یهودستیزی ادامه خواهد داد.

اخبار
چشم‌انداز
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید