وکیل خانواده‌ها: نیروی دریایی آمریکا مدارک محرمانه نفتکش سانچی را به دادگاه فدرال می‌دهد

۱۴۰۰/۱۰/۲۴

علی هریسچی، وکیل خانواده گروهی از خدمه نفتکش سانچی، در بیانیه‌ای به مناسبت چهارمین سالگرد غرق شدن کشتی گفت که نیروی دریایی آمریکا موظف شده مدارک طبقه‌بندی شده خود در مورد این سانحه را تا ۱۵ بهمن‌ماه در اختیار دادگاه فدرال آمریکا قرار دهد.

وکیل خانواده گروهی از خدمه نفتکش سانچی اضافه کرد که شهادت‌نامه رسمی دال بر دیدن فیلم خروج گروهی از خدمه با قایق نجات از کشتی به دادگاه فدرال آمریکا ارائه شده است.

در این بیانیه، وکیل خانواده خدمه نفتکش سانچی با اشاره به مدیریت چین بر امور اطفای حریق این نفتکش و تجسس بازماندگان سانحه، گفت که چین اجازه نداد قایق‌های اطفای حریق تا مرز یک‌ و نیم مایلی سانچی نزدیک شوند که باعث غرق شدن کشتی شد و این موضوع موجب شکایت وکلای انگلیسی شرکت بیمه شد اما دولت ایران از اعتراض صرف‌نظر کرد.

وکیل خانواده‌های خدمه سانچی گفت که در روند شکایت در دادگاه فدرال ما اطلاعات مهمی از کشتی‌ها و افراد مرتبط با تصادف بدست آورده‌ایم، به ۴۰ هزار فایل شامل بیش از ۱۵۰ هزار برگ اطلاعات دسترسی پیدا کردیم و توانستیم با استفاده از پروسه دادرسی به وجود مدارک طبقه‌بندی شده در مورد سانحه سانچی نزد نیروی دریایی آمریکا پی ببریم.

هریسچی افزود که بنابر حکم دادگاه، نیروی دریایی آمریکا موظف شد مدارک را با حفظ طبقه‌بندی تا چهارم فوریه، ۱۵ بهمن ماه، در اختیار دادگاه قرار دهد تا با نظر قاضی اطلاعات مربوط و غیر حساس در اختیار شاکیان قرارگیرد که این موضوع می‌تواند گره مهمی را در راه بازگشایی راز این سانحه باز کند.

وکیل خانواده‌های ده تن از خدمه کشتی سانچی در دادگاه فدرال حوزه واشینگتن، علیه شرکت ملی نفتکش ایران، علی ربیعی وزیر وقت تعاون، کار و رفاه و رییس کمیته رسیدگی به سانحه سانچی و علاءالدین بروجردی، رییس وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شکایت کرده است.

نفتکش سانچی با ۳۲ نفر خدمه دی ماه ۹۶ در اثر برخورد با یک کشتی باری چینی و آتش‌سوزی، غرق شد و مقام‌های جمهوری اسلامی ایران گفتند که غیر از سه نفر که اجسادشان در جستجوها پیدا شد، بقیه مفقودشدگان نیز کشته شده‌اند.

وکیل خانواده‌‌های ده خدمه سانچی در بیانیه جدید خود تاکید کرد که با دلایلی مستدل همه روایت رسمی جمهوری اسلامی ایران از جمله «فوت خدمه سانچی در چند دقیقه اول سانحه»، مردود است اما هنوز بنابر مصالح امنیتی و حقوقی امکان بازگشایی و رونمایی از همه یافته‌های ما در این پرونده ممکن نیست.

پیش از این حمید ذاکری، وکیل خانواده ۹ نفر از خدمه سانچی در ایران نیز از باطل شدن گواهی فوت ۹ خدمه مفقود این سانحه خبر داده و گفته بود وزیر سابق کار بدون اینکه هیچ پزشکی اجساد را مشاهده کند، گواهی فوت صادر کرده بود.

با این همه حسین عباس‌نژاد، سرپرست معاونت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، گفت که پرونده نفتکش سانچی از نظر ما تمام است و دیه سرنشینان سانچی پرداخت شده است و تنها خانواده‌هایی که هنوز مدعی زنده بودن دریانوردان هستند، دیه نگرفتند.

مستند کوتاه - چرا رئیس‌جمهور استعفا کرد؟
چشم‌انداز با سیما ثابت
بررسی بازارها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید