دیده‌بان حقوق بشر: سرکوب بی‌پایان و کشتن معترضان در ایران ادامه دارد

۱۴۰۰/۱۰/۲۳

دیده‌بان حقوق بشر در تازه‌ترین گزارش سالانه خود به مواردی از «سرکوب فزاینده و بی‌پایان» در ایران اشاره کرد و از جمله به اعدام دست‌کم ۲۵۴ نفر، طرح محدود کردن بیشتر اینترنت، کشتن سوخت‌بران در سیستان و بلوچستان و کشتن معترضان در اصفهان و خوزستان پرداخت.

در گزارش سالانه این سازمان که روز پنجشنبه ۲۳ دی‌ماه منتشر شد، از جمله آمده است که در سه سال گذشته نیروهای امنیتی ایران ضمن سرکوب اعتراضات گسترده اقتصادی، تعدادی از معترضان را کشته و برخی را دستگیر کرده‌اند.

به گفته مایکل پیج، معاون مدیر خاورمیانه در دیده‌بان حقوق بشر، «مقامات ایران با سرکوب خواسته‌های مردمی برای حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی به کل ملت آسیبی جبران‌ناپذیر وارد می‌کنند.»

در گزارش سالانه دیده‌بان حقوق بشر که وضعیت حقوق در بیش از یکصد کشور را بررسی کرده است، نام ایران ابتدا در موضوع آرژانتین و پرونده آمیا مطرح شده و از «مصونیت از مجازات» عاملان کشتار در مرکز همیاری یهودیان آرژانتین سخن رفته است.

در سرفصل ایران در این گزارش نیز به موارد متعددی از قبیل نقض حق آزادی بیان و اجتماع، فشار بر مدافعان حقوق بشر و فعالان مدنی، اعدام، روند دادرسی و وضعیت زندان‌ها، حقوق زنان، کودکان و اقلیت‌های جنسی، وضعیت بهائیان، و دسترسی به واکسن کرونا پرداخته شده است.

در این گزارش همچنین به محرومیت زندانیان از خدمات پزشکی و مرگ بهنام محجوبی و ساسان نیک‌نفس در زندان اشاره شده است.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود تاکید کرده است مقام‌های جمهوری اسلامی از پیگرد قضایی و زندان به عنوان ابزار اصلی برای خاموش کردن صدای مخالفان برجسته و مدافعان حقوق بشر استفاده می‌کنند.

در این گزارش به بازداشت تعدادی از فعالان حقوق بشر و مدنی از جمله نرگس محمدی، عالیه مطلب‌زاده، کیوان صمیمی، نوشین جعفری و منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری، اشاره شده است.

دیده‌بان حقوق بشر همچنین گفته است تحقیقات کیفری مقامات ایران درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی در محرمانگی به سر می‌برد و خانواده‌های قربانیان جزییات بسیار اندکی دریافت می‌کنند.

در این گزارش همچنین با اشاره به ممنوعیت واردات واکسن توسط رهبر جمهوری اسلامی، به بازداشت وکلا و فعالان مدنی که قصد شکایت از مقامات جمهوری اسلامی را داشتند اشاره شده است.

دیده بان حقوق بشر همچنین با اشاره به سرکوب اقلیت‌های مختلف در ایران، از جمله بهائیان و شهروندان عرب، به حمله سپاه پاسداران به مواضع گروه‌های مسلح کرد در اقلیم کردستان عراق پرداخته است.

این نهاد مدافع حقوق بشر به طرح مجلس شورای اسلامی برای محدودتر کردن اینترنت و همچنین اقدام دیگر مجلس برای محدود کردن بیشتر حقوق شهروندان، از جمله در طرح «جوانی جمعیت و حمایت از خانواده»، اشاره کرده است.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
اخبار
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید