آمریکا: به جز پیشرفت اندک در مذاکرات وین، اطلاع جدیدی نداریم؛ فرانسه: روند بسیار کند است

۱۴۰۰/۱۰/۲۲

در حالی که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید به جز «پیشرفت اندکی» که در روزهای اخیر در مذاکرات برجام حاصل شد، از تحول جدیدی در روند گفت‌وگوها اطلاع ندارد، وزیر خارجه فرانسه هشدار داد که روند مذاکرات بسیار کند است و تا نهایی شدن احیای برجام راهی طولانی باقی است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در نشست خبری خود گفت: «هیچ اطلاع جدید خاصی ندارم. همانطور که می‌دانید، دور کنونی ادامه دارد. ما درباره پیشرفت اندکی که در روزهای اخیر حاصله شده، صحبت کرده‌ایم.»

او در عین حال خاطرنشان کرد که پیشرفت اندک کافی نیست و برای نجات برجام باید پیشرفت بیشتری صورت گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: از زمانی که دولت قبلی ایالات‌متحده از برجام خارج شد، برنامه هسته‌ای ایران با سرعت در حال پیشرفت است و از سوی دیگر، سیاست فشار حداکثری دولت قبلی اقدام‌های منطقه‌ای ایران را نیز مهار نکرده است.

در همین حال، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، در یک نشست پارلمانی درباره مذاکرات وین گفت: «در پایان ماه دسامبر اندکی پیشرفت حاصل شد، اما هنوز با نهایی کردن این مذاکرات خیلی فاصله داریم.»

وزیر خارجه فرانسه افزود: «بحث‌ها ادامه دارد. روند کند است، خیلی کند، به طوری‌که خلائی ایجاد شده که احتمال یافتن راهی که منافع همه طرفین را در نظر بگیرد، به خطر افتاده است.»

با این حال، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری «‌تاس» گفت مذاکرات وین برای احیای برجام سرعت گرفته و مسکو بر این باور است که «شانس برای رسیدن به توافق در چهارچوب گفت‌وگوهای قبلی به ویژه شش دور پیش از وقفه طولانی تا ۳۰ خرداد، بیشتر شده است.»

ریابکوف گفت که تمام طرف‌ها برای یافتن راه حل، آمادگی نشان می‌دهند و این نکته مثبت است.

از سوی دیگر، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی، درباره مذاکرات وین گفت که آمریکا در این مذاکرات اعلام کرده در بهترین حالت، فقط آن بخش از تحریم‌های زمان ترامپ که ایران را از منافع اقتصادی برجام محروم می‌کند، باید لغو شوند.

خلاصه خبرها
تیتر اول
مستند کوتاه - دست خدا در اقتصاد ترکیه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید