سخنگوی وزارت خارجه: طرف غربی در مذاکرات وین از خواسته‌های حداکثری عقب‌نشینی کرده است

۱۴۰۰/۱۰/۱۳

همزمان با ورود علی باقری کنی مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی به شهر وین، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، از «واقع‌نگری طرف‌های غربی» در این گفت‌وگوها سخن گفت.

خطیب‌زاده روز دوشنبه ۱۳ دی در نشست خبری هفتگی خود درباره وضعیت کنونی مذاکرات وین برای احیای برجام گفت: «اگر ما امروز متن مشترکی داریم، به خاطر این است که طرف غربی پی برد که باید از درخواست‌های حداکثری خودش، عقب‌نشینی کند و ما امروز آنچه را که داریم، حاصل همین واقع‌نگری طرف‌های غربی در گفت‌وگوهای وین است.»

او ادامه داد گفت‌وگوهای وین از بعدازظهر دوشنبه به صورت دوجانبه و چندجانبه ازسرگرفته و «وارد بحث‌های محتوایی می‌شود».

سخنگوی وزارت خارجه ایران تاکید کرد: «کارگروه‌ها و هم هیات‌ها از امروز دستور کار مشخصی خواهند داشت.»

واکنش به عکس دیدار مالی و اولیانوف

خطیب‌زاده همچنین در واکنش به بازتاب گسترده عکسی از دیدار دوجانبه میخائیل اولیانوف و رابرت مالی نمایندگان روسیه و آمریکا در جریان مذاکرات وین گفت این برای اولین بار نیست هیات‌های حاضر در وین به صورت دوجانبه و چندجانبه گفت‌وگو می‌کنند و فقط مختص به روسیه هم نیست.

او افزود: «اینکه ۴ به اضافه یک با چه مکانیزمی خودشان با آمریکا صحبت می‌کنند، مکانیزم مشترک و یا انفرادی دارند ما نه ورود می‌کنیم و نه هیچ وقت پرسیدیم.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره این که تماس میان این کشور و آمریکا در مذاکرات وین چگونه است گفت که این دو کشور از طریق هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام و به صورت مکتوب و غیررسمی تبادل نظر می‌کنند.

برخی از کاربران شبکه‌های مجازی با انتشار عکس دیدار اولیانوف و مالی نوشته بودند توافق اصلی درباره برنامه هسته‌ای ایران بین این دو کشور و بدون حضور نماینده جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی روز دوشنبه نوشت مذاکرات نمایندگان گروه ۱+۴، اتحادیه اروپا و ایران به دلیل تعطیلات پایان سال نو میلادی از پنجشنبه گذشته به صورت حضوری متوقف شد اما هیات‌ها به صورت غیررسمی در تماس بودند.

ایرنا: تضمین عدم خروج دوباره آمریکا در متون گنجانده می‌شود

ایرنا به نقل از یک منبع اروپایی که نامش را فاش نکرد نوشت: «مذاکرات هفته گذشته روی مساله رفع تحریم‌ها در دو حوزه راستی‌آزمایی و تضمین متمرکز بود.»

او درباره درخواست ایران برای تضمین در مورد عدم خروج هیچ دولت آتی آمریکا از توافق احتمالی احیای برجام گفت این درخواست ایران «دارای جنبه های سیاسی و حقوقی» است، اما «تمام طرف‌ها سرانجام توافق کردند که این موارد باید به نحوی در متون گنجانده شود.»

پیشتر میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، گفته چین و روسیه ایران را متقاعد کرده‌اند از برخی مواضع حداکثری خود، از جمله بر رفع تحریم‌ها بدون پرداختن به تعهدات هسته‌ای، عقب‌نشینی کند.

ایران در آستانه از سرگیری مذاکرات هسته‌ای، یک موشک ماهواره‌بر را پرتاب کرد که با واکنش قدرت‌های غربی مواجه شد.

همچنین یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، بار دیگر تاکید کرد که کشورش برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران توامندی‌هایی دارد که برای هیچ‌کس قابل تصور نیست و تاکید کرد که اسرائیل برای دفاع از امنیت خود منتظر اجازه هیچ‌کس نخواهد ماند.

خبر نیمروزی
خبر ورزشی
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید