قرنطینه سختگیرانه برای مقابله با کرونا در شهر ۱۳ میلیونی شیان چین

۱۴۰۰/۱۰/۹

حدودا یک‌ ماه مانده به برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۲۲ در پکن، پایتخت چین، جمعیت ۱۳ میلیون‌نفری شیان، شهری در مرکز چین، با سختگیرانه‌ترین قرنطینه روبه‌رو شده‌اند.

به گزارش واشینگتن‌پست، در تاریخ دوشنبه ۶ دی‌ماه از ساکنان شهر خواسته شد در خانه‌هایشان بمانند. قرنطینه‌ای که همچنان ادامه دارد.

با دستور مسئولان شهر، کامیون‌هایی با بار سبزیجات، از یک مجتمع مسکونی به مجتمعی دیگر غذارسانی می‌کنند و تولید هر محصول غیراساسی در شیان نیز متوقف شده است.

مقررات سختگیرانه در شیان، یادآور شهربندان ووهان، زادگاه کوویدـ۱۹ در اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی است.

قرنطینه شیان در راستای اعمال مصممانه سیاست «کووید صفر» در چین و در حالی است که نرخ واکسیناسیون کرونا در این کشور ۸۵ درصد است.

نرخ جمعیت مبتلا به کوویدـ۱۹ در شیان در مقایسه با برخی شهرها در دیگر کشورها، ممکن است کوچک به نظر برسد. آمار مبتلایان به کرونا در شیان روز چهارشنبه، ۸ دی‌ماه، ۱۵۵ مورد و آمار ابتلا به کوویدـ۱۹ در چین در همان روز ۱۱۰۰ نفر بود. حال آنکه در نیویورک‌، شهری با جمعیتی کمتر از شیان، روز چهارشنبه بیش از ۳۹هزار و ۵۰۰ مورد ابتلا به کوویدـ۱۹ ثبت شده بود. اما نکته قابل‌توجه این است که همه موارد ابتلا به کرونا در چین، به‌جز تنها یک مورد، از شیان بوده است و موارد ابتلا به کوویدـ۱۹ در این شهر به بالاترین میزان خود از دو سال گذشته تاکنون رسیده است.

مقامات شیان جزئیاتی از اینکه موارد ابتلا در این شهر ناشی از سویه اومیکرون است یا نه، منتشر نکرده‌اند.

هفته پیش و در آغاز شهربندان شیان، هر خانواده مجاز بود تا هر دو روز یک بار، یکی از اعضایش را برای خرید غذا و دیگر محصولات ضروری از خانه بیرون بفرستد اما از دوشنبه و با قرنطینه کامل شهر، خروج از خانه تنها برای انجام تست کرونا مجاز است. در همین حال مقام‌های شهر از پیگیری و مجازات چندین نفر برای تخطی از مقررات قرنطینه در این شهر خبر داده‌اند.

اعلام شهربندان ناگهانی در شیان موجب شد که بسیاری از ساکنان آن غذای کافی نداشته باشند. بسیاری کاربران رسانه‌های اجتماعی در این کشور با هشتگ «خرید موادغذایی در شیان دشوار است» از قیمت بالای سرویس خرید آنلاین و رساندن موادغذایی به در خانه‌هایشان انتقاد کردند.

مقام‌های شیان نیز در واکنش، از کارزاری برای رساندن موادغذایی به سطح شهر خبر دادند.

روزنامه‌های محلی شیان روز پنجشنبه نهم دی‌ماه تصاویر متعددی از کامیون‌های حامل کلم، تره‌فرنگی و کلم بروکلی منتشر کردند. یک روزنامه محلی نوشته بود که مقدار غذایی که به مجتمع‌های مسکونی می‌رسد برای آنکه ساکنان از خانه‌هایشان خارج نشوند کافی است. اما برخی ساکنان شیان در فضای مجازی گفتند که هنوز موادغذایی دریافت نکرده‌اند.

به نظر می‌رسد که محدودیت سفر در چین تا دست‌کم دو ماه دیگر ادامه یابد.

برای سومین سال متمادی ، شمار زیادی از شهروندان چین، قادر نخواهند بود به این کشور سفر کنند تا سال نوی چینی را جشن بگیرند. ساکنان داخل این کشور که تصمیم به سفر به بیرون از استان خود را داشته باشند نیز باید پیش از مسافرت دست‌کم دو هفته در قرنطینه بمانند.

تعطیلات سال نوی چینی به‌مدت یک هفته از ۳۱ ژانویه تا ۶ فوریه ادامه خواهد داشت.

نگاه روز
جهان‌نما
خبر ۵ عصر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید