هشدار بایدن به پوتین: اگر روسیه به اوکراین حمله کند پاسخ آمریکا قاطعانه خواهد بود

۱۴۰۰/۱۰/۹

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین از روسیه خواست تا تنش‌های خود با اوکراین را کاهش دهد.

بایدن تاکید کرد در صورتی‌که روسیه بازهم به اوکراین حمله کند، آمریکا و متحدانش «پاسخی قاطع» به مسکو خواهند داد.

رییس‌جمهوری آمریکا با اشاره به مذاکرات پیش روی روسیه با ناتو و سازمان امنیت و همکاری اروپا در ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکید کرد پیشرفت دیپلماسی با کاهش تنش‌ها امکان‌پذیر است نه با تشدید آن.

کرملین نیز در بیانیه‌ای گفت که روسای جمهوری روسیه و آمریکا درباره اجرای توافق‌های حاصل شده در نشست آذرماه خود گفت‌وگو کردند.

طبق بیانیه کرملین، پوتین تاکید کرد که تعامل‌های دیپلماتیک باید این تضمین را ایجاد کند که ناتو به سمت شرق پیشروی نخواهد کرد و سلاح‌های تهدیدکننده را نزدیک مرز روسیه مستقر نمی‌کند.

طبق بیانیه کرملین، جو بایدن با تاکید بر اهمیت مسئولیت آمریکا و روسیه در کمک به حفظ ثبات جهانی، خاطرنشان کرد که ایالات‌متحده هیچ قصدی برای مستقر کردن تسلیحات تهاجمی در مرز اوکراین ندارد.

پوتین با اشاره به تهدیدهای پیشین جو بایدن مبنی بر اینکه در صورت تشدید تنش‌های اوکراین و روسیه، واشینگتن تحریم‌های سنگینی علیه مسکو اعمال می‌کند، گفت چنین تصمیمی «یک اشتباه جدی» خواهد بود و ممکن است روابط آمریکا و روسیه را به طور کامل تیره کند.

بیانیه‌های کاخ سفید و کرملین به موضوع برنامه هسته‌ای ایران و اقدام‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی اشاره‌ای نکردند.

به گفته مقام‌های آمریکایی، این تماس که به درخواست رییس‌جمهوری روسیه صورت گرفت، از ساعت سه و ۳۵ دقیقه به وقت واشینگتن آغاز شد و به مدت ۵۰ دقیقه ادامه داشت.

پیشتر نیز در نیمه آذر ماه، بایدن و پوتین در تماسی ویدیویی علاوه بر موضوعات مختلف بین‌المللی درباره ایران نیز گفت‌وگوی مفصلی داشتند و درباره نگرانی‌ها از اقدامات ایران در پیشبرد برنامه‌های هسته‌ای و تهدیدی که برای صلح و امنیت منطقه ایجاد می‌کند، صحبت کردند.

در دیدار مجازی پیشین، پوتین در گفت‌وگو با جو بایدن تاکید کرده بود که توافق‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران باید به همان گونه‌ای که از ابتدا در مورد آنها توافق شده بود به اجرا درآیند.

جو بایدن در دیدار آذر ماه خود با پوتین همچنین با بیان نگرانی عمیق ایالات متحده و متحدان اروپایی از افزایش نیروهای روسیه در مرزهای اوکراین، تصریح کرده بود که در صورت تشدید تنش نظامی از سوی روسیه، آمریکا و متحدانش با اقدامات اقتصادی و اقدامات قوی پاسخ خواهد داد. او در این تماس خواستار تنش‌زدایی و بازگشت به دیپلماسی شده بود.

روسای جمهوری آمریکا و روسیه همچنین در تماس ویدیویی خود در آذر ماه درباره ثبات استراتژیک، گفت‌وگوهایی جداگانه در مورد حملات سایبری و باج افزارها، و همچنین همکاری مشترک درباره مسائل منطقه‌ای از جمله درباره ایران گفت‌وگو کردند.

انسان، زمین، فردا
در کارگه هنرمندی
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید