سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ ابراز نگرانی کرد

۱۴۰۰/۱۰/۹

وزارت خارجه آمریکا نسبت به پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ توسط ایران ابراز نگرانی کرد اما اعلام کرد که ایالات متحده متعهد به مذاکره است.

پس از اعلام جمهوری اسلامی ایران درباره پرتاب ماهواه‌بر سیمرغ به فضا، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت: «ایالات متحده کماکان از توسعه موشک‌های ماهواره‌بر در ایران که موجب ایجاد نگرانی‌های قابل توجهی درباره گسترش سلاح هسته‌ای می‌شود، نگران است.»

او افزود این موشک‌ها فناوری‌هایی دارند که تقریبا مشابه و قابل تغییر کاربری با آنهایی هستند که در موشک‌های بالستیک از جمله سیستم‌های دوربرد، استفاده می‌شوند.

این سخنگو مدعی شد که پرتاب‌های فضایی ایران همچنین ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است و از ایران می‌خواهد روی موشک‌های بالستیک با پتانسیل حمل کلاهک هسته‌ای کار نکند.

پرتاب ماهواره‌بر «سیمرغ» در شرایطی صورت گرفت که مذاکره‌کنندگان کشورهای عضو برجام و آمریکا برای برگزاری هشتمین دور مذاکرات جهت احیای برجام در وین حضور داشتند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به همزمانی این پرتاب و برگزاری مذاکرات وین، گفت: «ما به دنبال بازگشت متقابل به پایبندی کامل به توافق هستیم.»

امروز
اخبار
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید