رسانه‌های اسرائیل: ارتش سناریوهای احتمالی حمله به ایران را به رهبران اسرائیل ارائه کرده

۱۴۰۰/۱۰/۸

روزنامه هاآرتص اسرائیل نوشت ارتش این کشور چندین سناریوی احتمالی را برای حمله به اهدافی در ایران به رهبری سیاسی این کشور ارائه کرده و در ماه‌های اخیر به عنوان بخشی از آمادگی خود برای حمله احتمالی به ایران، به سلاح‌های پیشرفته دست یافته است.

هاآرتص روز چهارشنبه در گزارشی در این زمینه ادامه داد که ارتش اسرائیل در ماه‌های اخیر در چارچوب همین آمادگی‌ها، به تمرینات آموزشی نیروی هوایی و جمع‌آوری اطلاعات درباره اهداف ضربتی جدید پرداخته است.

همچنین به نوشته این روزنامه، برای این منظور معادل ۲.۹ میلیارد دلار به عنوان بودجه اضافی به ارتش اسرائیل اختصاص داده شده است.

هاآرتص به نقل از مقام‌های نظامی اسرائیل نوشت ارتش این کشور به محض موافقت دولت، آماده حمله به ایران خواهد بود و همچنین به گفته ارتش، اسرائیل برای عواقب حمله به ایران از جمله دور جدیدی از نبرد با حزب‌الله لبنان یا حماس در غزه آماده خواهد شد.

با این حال تاکید کرده تعیین نتیجه چنین حملاتی یا ارزیابی اینکه این حملات چه تاثیری بر برنامه هسته‌ای ایران می‌گذارد، دشوار است.

بر اساس ارزیابی ارتش اسرائیل، ایران در سال‌های گذشته مجموعه پدافند هوایی خود را گسترش داده و بهبود بخشیده و این حمله هوایی به این کشور را پیچیده‌تر کرده است.

همچنین بر اساس همین ارزیابی‌ها، جمهوری اسلامی توانسته زرادخانه موشک‌های دوربرد خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد که می‌تواند هر نقطه‌ای از اسرائیل را مورد اصابت قرار دهند.

به همین دلیل، ارتش اسرائیل در طول سال گذشته چندین قرارداد به منظور توسعه و تقویت پدافند هوایی این کشور به امضا رسانده است.

هاآرتص نوشت برآوردهای ارائه شده به دولت اسرائیل حاکی از آن است که اگر ایران تصمیم به ساخت بمب اتمی بگیرد، می‌تواند ظرف دو سال آینده به این هدف برسد.

این روزنامه اضافه کرد این برآورد تا حد زیادی با ارزیابی‌های قبلی اطلاعات نظامی اسرائیل مطابقت دارد.

نفتالی بنت، نخست وزیر این کشور روز سه‌شنبه اعلام کرد ایران با دست بسیار ضعیفی در حال مذاکره است و قدرت‌های جهانی باید موضع محکم‌تری را در این مذاکرات اتخاذ کنند.

بنت در گفت‌وگو با رادیو ارتش اسرائیل گفت این کشور به طور خودکار با توافق درباره برنامه هسته‌ای ایران مخالفت نمی‌کند و رویکرد نتیجه‌محور را ترجیح می‌دهد.

با این حال، یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، در آستانه دور هشتم مذاکرات وین درباره احیای برجام گفت کشورش آماده است در صورت لزوم به تنهایی در برابر ایران اقدام کند.

خلاصه خبرها
زنان علیه خشونت؛ درخت دختر
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید