نماینده مسکو در مذاکرات وین: روسیه و چین، ایران را از برخی مواضع حداکثری خود عقب رانده‌اند

۱۴۰۰/۱۰/۸

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، گفت چین و روسیه ایران را متقاعد کرده‌اند از برخی مواضع حداکثری خود، از جمله اصرار جمهوری اسلامی بر این که مذاکرات فقط بر رفع تحریم‌ها متمرکز باشد نه موضوع فعالیت‌های هسته‌ای ایران، عقب‌نشینی کند.

نشریه «فارن‌ پالسی» در مقاله‌ای به نقل از اولیانوف نوشت که مذاکره‌کنندگان جمهوری اسلامی موافقت کرده‌اند گفت‌وگوها را بر اساس پیش‌نویسی که در بهار گذشته از سوی دولت پیشین ایران تنظیم شده بود، آغاز کنند.

این در حالی است که روز دوشنبه کمی پیش از آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای در وین، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت سندی که پس از شش دور مذاکرات در ژوئن ۲۰۲۱ به دست آمده بود، کنار گذاشته شده و مذاکرات جدید با دو سند جدید پیگیری می‌شود.

اولیانوف همچنین با ابراز خوشبینی نسبت به این که اکنون «بخت بسیار بسیار زیادی» برای رسیدن به توافق وجود دارد، وضع هرگونه «ضرب‌الاجل مصنوعی» در این زمینه را رد کرد و گفت: «اکنون زمان تهدید ایران به فشار بیشتر نیست.»

این در حالی است که به نوشته فارن پالسی، آمریکا دور کنونی مذاکرات وین را که ممکن است تا ژانویه و حتی فوریه سال آینده میلادی به طول بیانجامد، آخرین فرصت برای دستیابی به حل و فصل دیپلماتیک مناقشه هسته‌ای خود با ایران قرار داده است.

یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده به این رسانه گفت: «ما در هفته‌های اخیر شاهد گام‌های متوسطی بوده‌ایم، اما ایرانی‌ها با سرعت لازم برای دستیابی به موفقیت در هفته‌های آینده کار نمی‌کنند.»

این مقام افزود ایران فقط چند هفته و نه چند ماه فرصت دارد تا به توافقی برسد یا برنامه اتمی خود را محدود کند و از مواجه با تحریم‌های بیشتر یا حتی حمله نظامی اجتناب کند.

به نوشته فارن پالسی، در هفته‌های اخیر، دیپلمات‌های اروپایی دستوراتی را از پایتخت‌های خود دریافت کرده‌اند تا در صورت شکست مذاکرات، برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران آماده باشند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز روز چهارشنبه در تحلیلی درباره اوضاع خاورمیانه نوشت به نظر می‌رسد مذاکرات وین در حال شکست است.

این خبرگزاری تاکید کرد که با غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران در سطحی که قبلا سابقه نداشت و تهدیدهای اسرائیل برای اقدام نظامی، تنش‌ها و نگرانی‌ها از این که جنگ در سایه ممکن است به درگیری آشکار تبدیل شود، افزایش یافته است.

پیشتر بلومبرگ نیز نوشته بود مذاکرات وین «به سمت وضعیت بلاتکلیفی» پیش می‌رود و دیپلمات‌های اروپایی و آمریکایی به‌شکل فزاینده‌ای درباره اینکه بتوانند کاهش تحریم‌ها را به‌شکلی که ایران می‌خواهد ارائه کنند، بدبین هستند.

به نوشته این خبرگزاری، باقی ماندن برجام در بلاتکلیفی ممکن است مانع تشدید فوری تنش شود، اما در عین حال بعید است در بلندمدت از افزایش فشارها و تنش‌ها جلوگیری کند.

بوم و گِل - فصل چهارم
تیتر اول
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید