سخنگوی دولت: افزایش قیمت بنزین در دستور کار نیست ولی طرح جدیدی برای توزیع سهمیه داریم

۱۴۰۰/۱۰/۷

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با تاکید بر این که افزایش قیمت بنزین در دستور کار قرار ندارد، از اجرای طرح آزمایشی برای «‌توزیع عادلانه‌تر یارانه» در دو جزیره خبر داد.

سخنگوی دولت در نشست روز سه‌شنبه هفتم دی‌ماه خود گفت بر اساس طرح دولت، بنزین به افرادی که خودرو هم ندارند اختصاص می یابد.

او در تشریح این طرح گفت: «تا پیش از این یارانه بنزین به دارندگان خودروها اختصاص پیدا می‌کرد که ناعادلانه‌ بود چرا که بخشی از مردم فاقد خودرو هستند و یارانه‌ای یا معادل آن به آنها تعلق نمی‌گرفت.»

در همین حال جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی هم با اشاره به طرح جدید دولت گفت که در تخصیص سهمیه بنزین، برای خودرو‌های شخصی به تمام افراد ۱۵ لیتر سهمیه بنزین به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.

او افزود که «امکان خرید و فروش، بازگردانی و جا به جایی وجود دارد.»

اختصاص ماهانه ۱۵لیتر به هر شهروند ایرانی به این معناست که یک خانوار ۳نفره دارای یک خودرو که  در حال حاضر ۶۰لیتر سهمیه بنزین دریافت می‌کند، با طرح جدید، در هر‌ماه ۴۵لیتر یا معادل ریالی آن یارانه بنزین دریافت خواهد کرد.

مقام‌های دولت هنوز مشخص نکرده‌اند این طرح از چه زمانی قرار است اجرایی شود.

اجرای طرح آزمایشی در کیش و قشم

اجرای آزمایشی این طرح در دو جزیره قشم و کیش که سخنگوی دولت هم در نشست خبری خود به آن اشاره کرد در هفته‌های اخیر بحث‌برانگیز بوده است.

فریدون عباسی نماینده کازرون در مجلش روز ۲۹ آذر در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود «افزایش قیمت بنزین «در کیش و قشم به صورت پایلوت اجرا می‌شود»

بعد از آن سخنگوی دولت با رد این اظهارنظر گفت قیمت بنزین در کیش و قشم، «همان نرخ عادی ۱۵۰۰ تومان برای بنزین سهمیه‌ای و سه هزار تومان برای بنزین آزاد» است و «هیچ تفاوتی» با نرخ فعلی نخواهد داشت.

اخبار
ایران ۱۴۰۰
مردم معمولی - آفریقا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید