وزیر امنیت و مرزبانی بریتانیا از ایران به عنوان یکی از سه «کشور متخاصم» نام برد

۱۴۰۰/۱۰/۷

دیمین هيندز وزیر امنیت و مرزبانی بریتانیا، از ایران در کنار چین و روسیه به عنوان سه کشور نخست «متخاصم» بریتانیا نام برد و گفت این سه کشور توانایی «حضور سایبری بزرگی دارند».

محسن بهاروند سفیر ایران در بریتانیا در واکنش به این اظهار نظر گفت که «ما از خصومت با هیچ کشوری که با آن رابطه دیپلماتیک داریم استقبال نمی کنیم.»

هيندز در گفت‌وگو با روزنامه تلگراف چاپ لندن گفته بود: «سه کشوری که برای شما نام بردم، توانایی فیزیکی انسانی دارند، حضور سایبری بزرگی دارند و می‌توانند در مقایس بزرگ مستقر شوند.»

او ادامه داد: «آنها می‌توانند عملیات اطلاعاتی اجرا کنند و این عملیات را انجام می‌دهند و به طرق مختلف درگیر هستند.»

این وزیر بریتایتانیایی تاکید کرد ارائه یک لیست جامع از تهدیدهای این سه کشور دشوار است، زیرا «راه‌های بالقوه زیادی» در این زمینه وجود دارد.

روزنامه تلگراف نوشت این تهدیدها شامل «جاسوسان روی زمین، حملات سایبری، سربازان در حالت آماده‌باش و کارزارهای اطلاعات نادرست» است.

هيندز اضافه کرد که کره شمالی چهارمین کشور متخاصم بریتانیا به شمار می‌رود.

پیشتر بارها ایران به دست داشتن در حملات سایبری علیه بریتانیا متهم شده است.

روز ۲۳ دسامبر ۲۰۱۸ (دوم دی‌ ۱۳۹۷) بسیاری از نهادهای رسمی، بانک‌ها، ادارات دولتی و شبکه‌های ملی بریتانیا مورد حمله سایبری قرار گرفتند و اطلاعات حساسی از آن‌ها به سرقت رفت.

نتیجه تحقیقات متخصصان امنیت سایبری نشان داد گروهی مرتبط با سپاه پاسداران ایران عامل این حمله و همچنین حمله سال ۲۰۱۷ به شبکه پارلمانی بریتانیا بوده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

نگاه روز
تیتر اول
مستند کوتاه: اپرا وینفری، ملکه رسانه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید