مقام‌های اسرائیلی: حزب‌الله به حمله‌های‌ اسرائیل به مواضعش در سوریه واکنش نشان نمی‌دهد

۱۴۰۰/۱۰/۵

جروزلم پست به نقل از مقام‌های ارشد امنیتی اسرائیل گزارش داد که ارتش این کشور در سه سال گذشته با حمله به ده‌ها موضع حزب‌الله تلاش‌های عملیاتی و لجستیک این گروه را به شدت مختل کرده، اما حزب‌الله به هیچ کدام از این حمله‌ها پاسخ نداده است.

در همین حال، یک منبع آگاه به جروزلم پست گفت که میزان بازدارندگی اسرائیل در برابر تهدید ناشی از حزب‌الله لبنان در سطح بالایی قرار دارد.

با این حال، برخی مقام‌های اسرائیلی به جروزلم پست گفتند که حزب‌الله با کمک ایران در حال آماده شدن برای احتمال حمله به اسرائیل از مناطق مرزی سوریه در آینده است.

طبق این گزارش، ایران بخشی از سلاح‌ها را از راه دریایی و بخشی دیگر را از راه‌های زمینی و هوایی به محل استقرار حزب‌الله لبنان در بلندی‌های جولان می‌رساند.

طبق این گزارش، مرکز فرماندهی شمال اسرائیل، نیروی هوایی، واحدهای نیروی زمینی و موساد در حمله‌های اسرائیل علیه مواضع حزب‌الله در سوریه شرکت دارند.

به گفته مقام‌های بلندپایه اسرائیلی، نیروهای ایرانی در سوریه نیز در عین حال که با بازدارندگی اسرائیل مواجه شده‌اند، شاهد حمله نیروی هوایی اسرائیل به مواضع خود در منطقه التنف سوریه و نابودی پهپادها، موشک‌ها و زیرساخت‌های متعلق به ایران هستند، بی‌آنکه بتوانند نسبت به این حمله‌ها واکنش نشان دهند.

طبق این گزارش، از سوی دیگر حماس و جهاد اسلامی فلسطین نیز به دلیل سیاست بازدارندگی قوی اسرائیل، ترجیح داده‌اند در برابر حمله‌های اسرائیل ساکت بمانند.

در همین حال، یک منبع اسراِئیلی اخیرا در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران اینترنشنال جزییات تازه‌ای از ساخت پهپادهای نظامی توسط سپاه پاسداران ارائه کرد و گفت ارسال این پهپادها به نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه در ماه‌های اخیر شدت گرفته است.

این منبع اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود، به خبرنگار ایران اینترنشنال در اسرائیل گفت که جمهوری اسلامی ایران تصمیم دارد تا در آینده‌ای نزدیک حملات با پهپادها را به مرکز فعالیت‌های خودش در منطقه تبدیل کند.

او گفت حملات اسرائیل در سوریه باعث شده که خط ارسال این اسلحه‌ها با مشکل جدی روبه‌رو شود. همچنین دلیل دیگر، سختی امکان تشخیص محل پرواز این پهپادهاست؛ در نتیجه جمهوری اسلامی به راحتی می‌تواند پس از حمله، نقش خود در این حملات را انکار کند. این پهپادها می‌توانند پس از دور زدن‌های بسیار حمله کنند و تعیین مرکز پرواز آنها بسیار سخت است.

تازه‌ترین خبرها

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید