حفاظت محیط زیست: تلفات طاعون نشخوارکنندگان کوچک در مازندران به ۱۴۷ راس افزایش یافت

۱۴۰۰/۱۰/۳

کوروس ربیعی، مسئول حیات‌وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران، از افزایش تلفات ناشی از طاعون نشخوارکنندگان کوچک در این استان خبر داد و گفت: از بیستم شهریور تاکنون لاشه ۱۴۷ کل و بز وحشی تلف شده بر اثر این طاعون در چالوس، کلاردشت، تنکابن و عباس‌آباد مازندران مشاهده شده است.

ربیعی افزود براساس لاشه‌های کشف شده از کل و بز وحشی تلف شد در جریان پایش‌ها در طبیعت مازندران، شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک تاکنون به شهرستان‌های چالوس، کلاردشت، تنکابن و عباس‌آباد گسترش یافته است.

مسئول حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران خاطرنشان کرد که با توجه به اینکه دام‌های اهلی در مناطق بالادست مازندران حضور ندارند در ارتباط با دام‌های اهلی نگرانی نداریم ولی باید بحث واکسیناسیون به‌صورت جدی در دستور کار قرار گیرد.

ربیعی افزود خواهان اعمال محدودیت تردد در مناطق شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک شد و افزود: موضوع مهم دیگر بحث خودداری از تردد در محدوده شیوع بیماری است که باید تا حد امکان باید ترددها بسیار کم باشد چرا که تردد موجب انتشار این ویروس در سایر مناطق و در نتیجه افزایش تلفات می‌شود‌.

به گفته سیامک مسعودی، رییس گروه بیماری‌های حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، علاوه بر مازندران، تاکنون در حیات وحش استان‌های فارس، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد، خراسان رضوی، مازندران، البرز و خراسان شمالی بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک شناسایی شده است.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
حرف آخر با پوریا زراعتی
مستند کوتاه - پیمان ژنو

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید