مقام ارشد آفریقایی: اومیکرون در آفریقای جنوبی خفیف‌ بود، ممکن است همه جا اینطور نباشد

۱۴۰۰/۱۰/۳

در پی انتشار پژوهش‌هایی مبنی بر خفیف‌‌تر بودن سویه اومیکرون کرونا در آفریقای جنوبی نسبت به سویه‌های دیگر به‌رغم بسیار مسری بودن آن، جان نکنگاسانگ، رییس مرکز مهار و پیشگیری از بیماری‌های آفریقا هشدار داد که نتایج مختص به این کشور نباید برای دیگر کشورها ملاک قرار داده شود.

نکنگاسانگ روز پنجشنبه دوم دی افزود که باید در تحلیل داده‌های مربوط به آفریقای جنوبی احتیاط بسیار به خرج داده شود و فراموش نشود که در روزهای نخستین شیوع سویه اومیکرون‌ قرار داریم. او تاکید کرد که آنچه در آفریقای جنوبی در جریان است قابل اطلاق بر قاره آفریقا و یا جهان نیست.

طی روزهای گذشته گزارش‌هایی با تکیه بر تحقیق پژوهشگران در آفریقای جنوبی منتشر شد که بر اساس آن، شمار موارد بستری در بیمارستان در اثر ابتلا سویه اومیکرون ۷۰ تا ۸۰ درصد کمتر از باقی سویه‌ها تخمین زده شده بود.

انتشار پژوهش دیگری از محققان دانشگاه ادینبرا در اسکاتلند هم نشان داد که احتمال بستری مبتلایان در اثر ابتلا به این سویه تا دوسوم، حدودا ۶۰ درصد، کمتر از دیگر سویه‌هاست.

با نگاه به آفریقای جنوبی، تحلیل ۱۶۱ هزار مورد ابتلا به کوویدـ۱۹ در آفریقای جنوبی بین ماه‌های اکتبر و اوایل دسامبر، همزمان با سر بر آوردن سویه اومیکرون کرونا، نشان می‌دهد که احتمال بستری در اثر ابتلا به این سویه تا ۸۰ درصد کمتر از سویه دلتاست و در صورت بستری، احتمال وخامت حال بیمار تا ۳۰ درصد کمتر است. همچنین موج چهارم شیوع کرونا در آفریقای جنوبی که سویه اومیکرون آن را پدید آورد، نیز در حال فروکش است.

سلیم عبدالکریم، دانشمند برجسته در حوزه بیماری‌های عفونی در آفریقای جنوبی به واشینگتن پست گفت که مبتلایان به سویه اومیکرون در این کشور احتمالا از ابتلای پیشین به سویه‌های دیگر کوویدـ۱۹ پادتن‌های قوی داشته‌اند، چرا که ۷۰ درصد ساکنان این کشور پیش‌تر با سویه‌هایی غیر از سویه اومیکرون به کرونا مبتلا شده بودند.

نکنگاسانگ اشاره کرد که آفریقای جنوبی جمعیت نسبتا جوانی دارد و میانگین سنی آن ۲۸ سال است، در حالی که به‌عنوان مثال، این میانگین برای ایالات متحده ۳۸ سال است.

اسکای‌نیوز نیز در گزارشی درباره سوالات باقی‌مانده درباره کم‌خطرتر بودن سویه اومیکرون با اشاره به مساله سن نوشت که داده‌های تاکنون منتشرشده از کم‌خطر بودن سویه اومیکرون در بریتانیا، جمعیت بالای ۶۰ سال محدودی را در برمی‌گیرد و از این جهت، از نظر نتایج آماری ضعیف محسوب می‌شود.

نرخ واکسیناسیون کامل کوویدـ۱۹ در آفریقای جنوبی تنها ۲۶ درصد است که از متوسط جهانی پایین‌تر است.

در یک نگاه کلی، تحقیقات اخیر درباره کاهش موارد بستری در بیمارستان در صورت ابتلا به سویه اومیکرون، خط سیر مشابهی را نشان می‌دهد.

اسکای‌نیوز با اشاره به پیش‌بینی‌ها نوشت که شیوع اومیکرون نسبت به سویه دلتا تا ۳ برابر بیشتر است و اگر ۵۰ درصد خفیف‌تر از دلتا باشد، در صورت وقوع موج شیوع، به هر حال و در کل، جمعیت بیشتری را روانه بیمارستان خواهد کرد که خود می‌تواند مشکلی برای نظام سلامت و درمان باشد.

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید