گزارش‌ها از جو امنیتی در آزادشهر و گالیکش همزمان با تجمع حامیان امام جمعه عزل‌شده اهل سنت

۱۴۰۰/۱۰/۳

همزمان با انتشار برخی گزارش‌ها از تشدید جو امنیتی در آزادشهر و گالیکش یک هفته پس از عزل مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه اهل سنت از سوی نماینده خامنه‌ای، ویدیوهایی در رسانه‌های اجتماعی از تجمع شهروندان حامی او در روز جمعه منتشر شده است.

شامگاه روز پنجشنبه دوم دی نیز این روحانی شاخص اهل سنت به فرمانداری گالیکش احضار شده بود و پس از تجمع مردم در مقابل فرمانداری به خانه خود بازگشت.

وب‌سایت هرانا نوشت که مقامات در جریان این احضار از محمدحسین گرگیج خواستند در مراسم نماز جمعه اعلام کند که دیگر امام جمعه نیست.

پس از آن فیلمی منتشر شد که مولوی گرگیج متنی را در دست دارد و از حامیانش می‌خواهد تحت تاثیر فراخوان اعتراضات قرار نگیرند و خود را از این اعتراضات جدا می‌داند.

این روحانی اهل سنت روز جمعه سوم دی نیز در پیام ویدیوی دیگری گفت: «امامت جمعه برای حب ریاست نیست بلکه باید به خواسته مردم عمل شود که مردم چه کسی را می‌خواهند.»

او از مردمی که در مسجد جامع گالیکش و مقابل خانه او تجمع کرده‌اند، خواست که از شعارهای زنده باد و مرده باد خودداری کنند و «نگذارند افرادی سوءاستفاده کرده و شورش کنند » و همچنین «به اموال عمومی آسیب زده نشود».

همچنین بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، نهادهای امنیتی طلبه‌های اهل سنت را تهدید کرده‌اند که در تجمع‌ها شرکت نکنند و در مقابل عزل مولوی گرگیج واکنش نشان ندهند.

پس از سخنان مولوی گرگیج درباره امام سوم شیعیان، هفته گذشته کاظم نورمفیدی، نماینده خامنه‌ای در استان گلستان، در اقدامی نامعمول او را عزل و امام جمعه اهل سنت جدیدی برای آزادشهر منصوب کرد.

در پی این اقدام جمعیت اهل سنت آزادشهر با برپایی تجمع در اطراف خانه محمدحسین گرگیج عزل او از امامت جمعه را غیر قانونی خواندند.

بنابر گزارش‌ها، گرگیج با اشاره به اینکه خلیفه دوم مسلمانان بود که دختر یزدگرد را به ازدواج امام سوم شیعیان درآورد و ۹ نسل امامان شیعه حاصل این ازدواج هستند، گفته بود: «اگر خلافت عمر بن‌الخطاب را نپذیریم، اعتبار امامان را زیر سوال برده‌ایم.»

او پس از واکنش شدید برخی محافل شیعی، با اعلام اینکه سخنانش تحریف شده گفت قصدش از بیان این سخنان، اعتراض به توهین‌هایی بود که به خلیفه دوم مسلمانان در «ایام فاطمیه» در ایران صورت می‌گیرد.

انتصاب امام جمعه جدید برای شهرستان آزادشهر توسط نماینده خامنه‌ای در حالی انجام شده که انتصاب امامان جمعه اهل سنت، برخلاف امامان جمعه شیعه، توسط رهبر جمهوری اسلامی انجام نمی‌شد و مقبولیت آنان بین مردم منطقه عامل اصلی بود.

با این حال خامنه‌ای در سال‌های گذشته نهادهایی را برای دخالت در امور اهل سنت ایجاد کرده و امامان جمعه در برخی از شهرستان‌ها توسط این نهادها انتخاب می‌شوند.

جامعه مدرسین و طلاب عین‌العلوم شهر گُشت در استان سیستان و بلوچستان نیز برکناری محمدحسین گرگیج را «دخالت در امور مذهبی اهل سنت و سلب آزادی آنها» دانسته‌اند.

همچنین مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در نامه‌ای به علی خامنه‌ای خواستار دخالت او در موضوع عزل امام جمعه اهل سنت آزادشهر شد و تاکید کرد که این اقدام «به هیچ وجه قابل توجیه و هضم نیست».

خلاصه خبرها
گفت‌وگوی ویژه
پنجره

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید