نتایج یک تحقیق: حوثی‌ها حملات خود به عربستان سعودی را در سال ۲۰۲۱ دو برابر کردند

۱۴۰۰/۹/۳۰

مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، یک اندیشکده مستقر در واشینگتن، با انتشار نتایج یک تحقیق خود اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۱ حملات خود به عربستان سعودی را نسبت به سال قبل از آن، دو برابر کردند.

به گزارش وال‌استریت ژورنال، این اندیشکده در این مطالعه خود بیش از ۴۱۰۰ حمله را در درگیری‌های یمن در فاصله سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ بررسی کرده و تصویری کلی از این درگیری طولانی‌مدت ارائه داده است.
بر اساس این تحقیق، حملات حوثی‌ها علیه عربستان سعودی طی ۹ ما نخست سال ۲۰۲۱، به طور میانگین ۷۸ مورد در ماه و در مجموع ۷۰۲ مورد بوده است.
این در حالی است که تعداد این حملات در مدت مشابه در سال گذشته، ۳۸ مورد در ماه بود.
مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی تاکید کرده که شبه‌نظامیان حوثی یمن علیه عربستان سعودی به سلاح‌های نامنظم یا نامتقارن روی آورده‌اند.
همچنین گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که از سوی آمریکا یک گروه تروریستی به شمار می‌رود، به حوثی‌ها سلاح و آموزش داده است.
ست جونز، تحلیلگر ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی که این گزارش را تهیه کرده، گفته است حملات حوثی‌ها برای این شبه‌نظامیان، حزب‌الله و ایران کم‌هزینه است اما دفاع در مقابل این حملات برای عربستان سعودی بسیار گران است.
بر اساس تحقیق مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، حملات حوثی‌ها با موشک‌های بالیستیک، کروز و پهپادها صورت می‌گیرد و زیرساخت‌های غیرنظامی عربستان سعودی را هدف قرار می‌دهد.
مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی تاکید می‌کند که توسل جمهوری اسلامی به نیروهای نیابتی و انواع جنگ‌های نامنظم راهی برای گسترش نفوذ بدون حمله مستقیم به دیگر کشورهاست و پهپادها نمونه بارز چگونگی انجام این کار است.

تیتر اول
مستند کوتاه - چرا رئیس‌جمهور استعفا کرد؟
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید