واکنش قوه قضاییه به افشای نامه شورای نگهبان: اگر لاریجانی منتشر کرده، قطعا قابل تعقیب است

۱۴۰۰/۹/۳۰

ذبیح‌الله خدائیان، سخنگوی قوه قضاییه، در واکنش به انتشار نامه دلایل ردصلاحیت علی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران گفت: «اگر ثابت شود از ناحیه ایشان منتشر شده، قطعا قابل تعقیب است.»

خدائیان روز سه‌شنبه در نشست خبری هفتگی خود در این زمینه گفت افشا اسناد محرمانه و طبقه‌بندی شده به موجب قانون جرم محسوب می‌شود و چنانچه کسی به صورت غیرمجاز اقدام به افشا آنها کند قابل تعقیب است.

او در مورد افشای نامه شورای نگهبان به علی لاریجانی نیز تاکید کرد: «لازم است توسط دستگاه‌های اطلاعاتی و ضابطین بررسی صورت گیرد و در صورت شناسایی شخص منتشر کننده حتما قابل تعقیب خواهد بود.»

از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران لاریجانی بارها خواستار اعلام علنی دلایل رد صلاحیتش شده بود، اما شورای نگهبان پاسخی به این درخواست نداد.

سرانجام روز شنبه ۲۷ آذر تصویری از یک نامه با سربرگ شورای نگهبان خطاب به علی لاریجانی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن دلایل رد صلاحیت لاریجانی مواردی از قبیل مواضع سیاسی در سال ۸۸، حمایت از افراد رد صلاحیت شده و عدم ساده‌زیستی اعلام شده بود.

اقامت یکی از فرزندان در آمریکا و اقامت یکی از منسوبین درجه یک لاریجانی در بریتانیا و مداخله یکی از فرزندان در قراردادهای مجلس نیز از دیگر دلایل رد صلاحیت لاریجانی اعلام شده بود.

به دنبال انتشار این نامه، وبسایت روزنامه شرق نیز شنبه متن کامل نامه ۲۷ مهر لاریجانی به شورای نگهبان را منتشر کرد.

لاریجانی در این متن موضوعاتی از قبیل اقامت فرزندش در آمریکا و عدم ساده‌زیستی را دروغ خواند و بقیه موارد اعلام شده را نیز «گزارش دورغ» دیگر نهادها خواند.

رییس پیشین مجلس شورای اسلامی نوشت: «کلا این دعاوی شورای نگهبان را نادرست و نوعی بهانه گیری سطح پایین می دانم که نه اساس درستی دارد و نه وجاهت حقوقی.»

روز دوشنبه، سخنگوی شورای نگهبان در این باره گفت پرونده لاریجانی مثل سایر افراد در یک فرآیند قانونی در شورای نگهبان بررسی شده و شورای نگهبان «نه مسبب و نه راضی» به انتشار مطالب پرونده در رسانه‌ها بوده است.

انتشار این نامه بازتاب گسترده‌ای داشت و علی مطهری در دفاع از علی لاریجانی به شورای نگهبان نامه نوشت و مهدی کوچک‌زاده، نماینده ادوار مجلس نیز در نامه‌ای به لاریجانی از او انتقاد کرد.

بررسی بازارها
امروز
نگاه روز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید