با وجود دیدار وزیران خارجه ایران و سعودی، تهران از فقدان پیشرفت در مذاکرات دو کشور خبر داد

۱۴۰۰/۹/۲۹

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با وجود اعلام خبر دیدار کوتاه وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی در اسلام‌آباد، در زمینه گفت‌وگوها میان تهران و ریاض گفت: «تحولی در این زمینه نداشتیم و همچنان منتظر پاسخ ریاض هستیم.»

خطیب‌زاده دوشنبه ۲۹ آذر در نشست خبری هفتگی خود درباره دیدار بین فیصل بن فرحان و حسین امیرعبداللهیان گفت: «تا آنجا که می‌دانم که یک احوال‌پرسی سرپایی بین وزیران امور خارجه دو کشور صورت گرفته است.»

وزیران خارجه عربستان سعودی و ایران روز یکشنبه برای شرکت در نشست فوق‌العاده وزیر خارجه سازمان همکاری اسلامی در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان بودند.

پیشتر از پاکستان به عنوان یکی از کشورهای میانجی در بحران در روابط تهران و ریاض نام برده شده است.

انتظار جمهوری اسلامی برای «پاسخ ریاض» در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه ایران توضیحاتی درباره خواسته‌های این کشور از عربستان سعودی ارائه نکرد.

او ادامه داد: «پیشرفت مذاکرات منوط به جدیت طرف مقابل خواهد بود. ریاض را به راه‌حل‌های سیاسی و دیپلماتیک و عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها دعوت می‌کنیم.»

همچنین در حالی که تاکنون چهار دور از مذاکرات میان تهران و عربستان سعودی برگزار شده، سخنگوی وزارت خارجه ایران با تایید برگزار نشدن دور پنجم، تاریخی را نیز برای برگزاری دور جدیدی گفت‌وگو مشخص نکرد.

پیشتر، نماینده عربستان سعودی در سازمان‌های بین‌المللی از ایران خواست که «دست از تعلل بردارد» و متوجه شود که زمان به نفعش نیست. او همچنین از ایران خواست به خواسته‌های کشورهای جهان پاسخ دهد.

قبل از آن نیز عبدالله المعلمی، سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل گفت ریاض خواهان گفت‌وگوهای اساسی‌تر با تهران است تا به رفتار جمهوری اسلامی در منطقه هم پرداخته شود، اما ایران تاکنون مذاکرات را «به بازی گرفته است».

به تازگی، خبرگزاری فرانسه به نقل از دو مقام سعودی که نامشان فاش نشد، نوشت موافقت ریاض با خروج حسن ایرلو سفیر ایران نزد حوثی‌ها از یمن، پس از میانجیگری عراق و عمان بود و عربستان سعودی به دلیل مسائل بشردوستانه درخواست خروج او را پذیرفت.

رد اظهارات جیک سالیوان درباره تماس مستقیم میان ایران و آمریکا

سعید خطیب‌زاده همچنین در بخش دیگری از نشست خبری خود درباره اظهارات اخیر جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: «درخصوص گفت‌وگوهای وین گفت‌وگوی مستقیمی با ایالات متحده در این ماه‌ها انجام نشده است.»

او ادامه داد: «برخی پیام‌ها توسط انریکه مورا مکتوب و غیرمکتوب در خصوص مذاکرات دریافت و فورا به آن‌ها پاسخ داده شد.»

پیشتر سالیوان از کندی روند مذاکرات احیای برجام انتقاد کرده و گفته بود که به واشینگتن به مقام‌های جمهوری اسلامی مستقیما پیام داده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین درباره مذاکرات برای احیای برجام اضافه کرد: «امروز دو متن توافق شده جدید داریم که ماحصل مذاکرات وین است. گفت‌وگوهای آتی می‌تواند بر اساس این متون صورت بگیرد.»

او با این حال از سه کشور اروپایی در زمینه مذاکرات برجام انتقاد کرد و آنها را به شرکت در یک «کارزار رسانه‌ای» علیه مذاکرات متهم کرد.

خطیب‌زاده درباره بریتانیا نیز گفت که این کشور در زمینه بازپرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی لندن به تهران، به جز «حرف»، عملی انجام نداده است.

پیشتر وزیر خارجه بریتانیا گفت که بدهی این کشور به ایران «بدهی مشروع» است و دولت می‌خواهد آن را بپردازد.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی اضافه کرد: «مادامی که این روال ادامه دارد تغییری در روابط ایران و بریتانیا اتفاق نمی‌افتد.»

خطیب‌زاده همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش حضور رهبران القاعده در ایران را تکذیب کرد.

به تازگی وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره تروریسم، اعلام کرد ایران از معرفی نام رهبران ارشد القاعده که در این کشور زندگی می‌کنند، خودداری کرده‌است.

وزارت خارجه آمریکا افزود: «رهبران القاعده از ایران به اداره عملیات تروریستی کمک می‌کنند.»

ایران ۱۴۰۰
مستند کوتاه: تورهای خالی
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید