سازمان همکاری اسلامی از ایجاد یک صندوق ویژه برای کمک به افغانستان خبر داد

۱۴۰۰/۹/۲۸

در پایان نشست فوق‌العاده وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در اسلام‌آباد پاکستان، اعلام شد که این سازمان ضمن تعیین یک نماینده ویژه برای امور افغانستان، یک صندوق ویژه نیز برای کمک‌ به مردم این کشور ایجاد می‌کند.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، روز یکشنبه در یک نشست خبری مشترک با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، بیانیه پایانی نشست را قرائت کرد و گفت از این صندوق برای ارائه کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم افغانستان استفاده خواهد شد.

بر اساس بیانیه پایانی، این صندوق زیر نظر و با مدیریت بانک توسعه اسلامی فعالیت خواهد کرد.

همچنین در این بیانیه تاکید شد که اجازه دسترسی افغانستان به ذخایر مالی مسدود شده در خارج از این کشور برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی افغانستان حیاتی خواهد بود.

نشست روز یکشنبه با حضور وزرای خارجه سازمان همکار ی اسلامی و همچنین نمایندگان برخی کشورها از جمله آمریکا، چین و روسیه، با هدف کمک به بهبود وضعیت انسانی در افغانستان برگزار شد.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در این نشست از آمریکا خواست تا پیش‌شرط‌ها برای آزادسازی منابع مالی افغانستان را کنار بگذارد. او همچنین از جامعه بین‌المللی خواست «حساسیت‌های فرهنگی» در افغانستان را درک کند.

با این حال سخنرانان دیگر از جمله حسین ابراهیم طه، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، بر ضرورت حمایت از حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران در افغانستان تاکید کردند.

عربستان سعودی،‌ به عنوان رییس سازمان همکاری اسلامی، پیشنهاد برگزاری این نشست فوق‌العاده را ارائه کرده بود.

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه این کشور، در نشست روز یکشنبه گفت مشکلات اقتصادی در افغانستان نه فقط موجب رنج مردم این کشور می‌شود، بلکه دارای پیامدهای امنیتی منفی برای صلح منطقه‌ای و بین‌المللی است.

مارتین گریفیت، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ‌کننده کمک‌های اضطراری، نیز در این نشست گفت این سازمان سال آینده میلادی خواستار ۴.۵ میلیارد دلار کمک برای افغانستان خواهد شد.

اما امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، در اظهاراتش در نشست روز یکشنبه از عملکرد طالبان در ماه‌های گذشته دفاع کرد و خواستار ارتباط رسمی جهان با طالبان شد.

با گذشت چهار ماه از آغاز کار حکومت جدید طالبان در افغانستان، دختران در این کشور اجازه ندارند به دبیرستان‌ها بروند و بسیاری از کارمندان زن نیز از حضور در محل کار خود منع شده‌اند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، نیز در نشست روز یکشنبه پیشنهادهای جمهوری اسلامی برای حل وضعیت کنونی افغانستان را مطرح کرد و از جمله خواستار آزاد شدن پول‌های افغانستان و تشکیل حکومت فراگیر در این کشور شد.

در حاشیه نشست روز یکشنبه دیدارهایی دو و چندجانبه نیز بین شرکت‌کنندگان برگزار شد.

اخبار
مردم معمولی - آفریقا
در کارگه هنرمندی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید