در آستانه نشست سازمان همکاری اسلامی، وزیر خارجه طالبان به پاکستان رفت

۱۴۰۰/۹/۲۷

امیرخان متقی، وزیر خارجه دولت طالبان، برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی روز شنبه وارد اسلام‌آباد پایتخت پاکستان شد.

نشست سازمان همکاری اسلامی با دستور کار وضعیت انسانی افغانستان قرار است روز یکشنبه در اسلام‌آباد آغاز به کار کند.

عربستان سعودی،‌ به عنوان رییس سازمان همکاری اسلامی، پیشنهاد برگزاری این نشست فوق‌العاده را ارائه کرده بود و پاکستان نیز پیشنهاد میزبانی آن را مطرح کرد.

وزیر خارجه طالبان نیز به دعوت دولت پاکستان به این نشست رفته است.

رسانه‌های افغانستان روز شنبه به نقل از متقی نوشتند که این نشست می‌تواند بر روابط میان حکومت طالبان و کشورهای دیگر «تاثیر مثبت» داشته باشد.

همزمان نذیر کبیری، سرپرست وزارت دارایی طالبان، نیز گفت که طالبان یک طرح اقتصادی را به این نشست فرستاده است.

افغانستان به ویژه پس از تصرف دوباره کابل از سوی گروه طالبان با فروپاشی اقتصادی و فاجعه انسانی روبه‌روست و میلیاردها دلار از دارایی‌های این کشور در خارج از افغانستان و بیشتر در آمریکا مسدود است و کمک‌های مالی بین‌المللی به دولت کابل نیز قطع شده است.

با این حال به گزارش آسوشیتدپرس، شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان روز جمعه گفت این نشست به منزله به رسمیت شناختن حکومت طالبان نیست و وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی راه‌های کمک به افغانستان را بررسی می‌کنند.

۵۷ کشور دارای جمعیت مسلمان عضو سازمان همکاری اسلامی هستند، اما به گفته وزیر خارجه پاکستان کشورهای آمریکا، روسیه، چین و اتحادیه اروپا نیز نمایندگان ویژه خود در امور افغانستان را به این نشست یک‌روزه خواهند فرستاد.

جهان‌نما
تیتر اول
در کارگه هنرمندی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید