برزیل و آرژانتین در لیگ ملت‌های اروپا

۱۴۰۰/۹/۲۷

قرار است از سال ۲۰۲۴ در لیگ ملت‌های اروپا تغییرات جدید به وجود آید و تیم‌های آمریکای جنوبی در آن حضور پیدا کنند.

در اقدامی جهت مخالفت با ایده فیفا جهت برگزاری جام جهانی در بازه زمانی دو سال یکبار، یوفا و کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی با یکدیگر تفاهم نامه ای امضا کردند که به واسطه آن رقابت های لیگ ملت ها گسترش ویژه ای پیدا خواهد کرد.

پیش از این نیز همکاری‌های ویژه‌ای بین یوفا و کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی شکل گرفته بود و برگزاری "فینالیسیما" میان آرژانتین و ایتالیا (قهرمانان کوپا آمریکا و یورو) در ژوئن ۲۰۲۲ در ومبلی نیز مسجل شده بود.


بونیک، نایب رئیس فعلی یوفا، در مصاحبه‌ای گفت: "این آخرین لیگ ملت‌های یوفا در این قالب است. ما با کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی جلسه ای داشتیم. از سال ۲۰۲۴ تیم‌هایی از این قاره به مسابقات خواهند پیوست. در چه قالبی خواهد بود؟ ما هنوز روی آن کار می کنیم. برنامه مسابقات برای تیم های ملی محدود است، بنابراین نمی توانید آن را خیلی با هم ترکیب کنید."


به گفته او، ۶ تیم نخست منطقه CONMEBOL به سطح A لیگ ملت‌ها منتقل می‌شوند و ۴ تیم بعدی نیز در سطح B به رقابت خواهند پرداخت.

با ایجاد جامی که بسیاری آن را به عنوان یک جام جهانی کوچک یاد می کنند، تک تک برندگان جام جهانی از اروپا یا آمریکای جنوبی آمده اند و در نهایت به فیفا فشار وارد می شود؛ نهادی که حتی به جز برگزاری دو سال یکبار جام جهانی می خواهد یک لیگ جهانی ملت ها را هم برای خود راه اندازی کند.

ایران ۱۴۰۰
تیتر اول
ایران ۱۴۰۰

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید