گروسی به ایران‌اینترنشنال: مشاهده دوربین آژانس ربطی به تحقیقات حمله به سایت کرج ندارد

۱۴۰۰/۹/۲۶

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشستی خبری با نشان دادن یک دوربین نظارتی آژانس و توضیح درباره آن، سخنان مقامات جمهوری اسلامی درباره پاک شدن تصاویر دوربین سایت کرج را بسیار عجیب خواند؛ او همچنین گفت بازرسان می‌توانند در دیدارهای بعدی متوجه هر تغییر احتمالی در این سایت شوند.

رافائل گروسی در نشست خبری روز جمعه‌اش همچنین حمله سایبری به این دوربین‌ها و احتمال دستکاری در آنها را رد کرد.

او در پاسخ به خبرنگار ایران‌اینترنشنال گفت مشاهده دوربین‌های آژانس قبل از نصب توسط کشورها چیز جدیدی نیست و این موضوع ارتباطی به تحقیقات ایران درباره حمله به سایت کرج ندارد.

گروسی تاکید کرد: «تحقیقات در این باره به مقامات ایران بستگی دارد و من چیزی ندارم که درباره آن بگویم.»

ایران و آژانس روز چهارشنبه برای نصب دوربین‌های جدید در سایت کرج توافق کردند و پس از آن رییس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کردند که دوربین‌های جدید پس از بررسی امنیتی و قضایی درباره حمله به این تاسیسات نصب خواهند شد.

به گفته محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، یک بازرس آژانس با یک دوربین نو به ایران خواهد آمد و در حضور مقامات امنیتی و قضایی، سوالات فنی مربوط به دوربین را پاسخ خواهد داد.

رافائل گروسی در نشست خبری روز جمعه گفت کشورها حق دارند درباره تجهیزات اطلاع داشته باشند اما این اقدام با حضور بازرسان انجام خواهد شد.

او با تشریح برخی موارد دوربین‌های نظارتی آژانس به خبرنگاران گفت این دوربین‌ها به صورت حرفه‌ای بسته هستند و نمی‌توان آنها را دستکاری کرد.

مدیرکل آژانس همچنین تاکید کرد که دوربین‌های آژانس به شبکه وصل نیستند و به همین دلیل نمی‌توانند مورد حمله سایبری قرار گیرند.

مقام‌های جمهوری اسلامی در هفته‌های اخیر از احتمال هک شدن دوربین‌های سایت کرج و استفاده از آنها در حمله به این سایت سخن گفته‌اند.

گروسی در نشست خبری‌اش همچنین گفت: «تاسیسات کرج را خوب می‌شناسیم و در صورت هر گونه تغییر در آن می‌توانیم در دیدار بعدی متوجه آن شویم.»

او همچنین گفت که مذاکرات با ایران درباره حافظه گم‌شده دوربین منهدم‌شده در حمله به سایت کرج به نتیجه نرسیده است.

گروسی در پاسخ به پرسشی درباره معتبر بودن ادعای ایران درباره مفقود شدن تصاویر این دوربین گفت: «تردیدهایی درباره آن داریم و به همین خاطر است که سوال می‌کنیم "کجاست؟"» او افزود: «امیدوارم پاسخی بدهند چون خیلی عجیب است که گم شده است.»

رسانه‌های ایران تیرماه امسال از «حمله اسرائیل» به شرکت تکنولوژی سانتریفیوژ ایران (تسا) واقع در کرج خبر دادند و مقام‌های جمهوری اسلامی درباره این حمله اظهارات ضد و نقیضی بیان کردند.

جمهوری اسلامی با اعلام اینکه دوربین‌های آژانس که در این مجتمع نصب بود آسیب دیده‌اند تا پیش از این به آژانس اجازه تعویض کارت حافظه دوربین‌ها در این سایت را نداده و این موضوع یکی از موضوعات مورد مناقشه دو طرف بوده است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که این نهاد فعلا به محتویات دوربین‌های نصب‌شده خود در تاسیسات ایران دسترسی ندارد و از نقصان اطلاعات نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران بسیار نگران است.

گروسی گفت که اعتماد به ایران باید بر اساس بازرسی‌ها باشد و رابطه این نهاد با ایران بر اساس دوستی یا موضوعات دیگر نیست که بخواهد اعتماد کند.

بر اساس قانونی که در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، از اسفند سال گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به محتویات دوربین‌های خود در تاسیسات ایران دسترسی ندارد و ایران اعلام کرده که فیلم های این دوربین ها را بعدا در اختیار آژانس قرار خواهد داد.

۲۴ با فرداد فرحزاد
یکی از ما
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید