فرانسه از آغاز روند تعطیلی یک مسجد بزرگ در شمال پاریس خبر داد

۱۴۰۰/۹/۲۳

ژرار دارمانن، وزیر کشور فرانسه از آغاز روند اداری تعطیلی مسجد بزرگ بووه، شهری در ۹۰ کیلومتری شمال پاریس به دلیل ماهیت افراطی موعظه‌هایی که در این مسجد صورت می‌گرفت، خبر داد.

دارمانن روز سه‌شنبه۲۳ آذر در گفت‌وگو با شبکه فرانسوی ‌سی‌نیوز فعالیت این مسجد را «کاملا غیرقابل قبول» خواند و گفت این مسجد با «مسیحیان، همجنسگرایان و یهودیان مبارزه می‌کند».

فرمانداری اوآز، شهرستانی که این مسجد در آن قرار دارد نیز ماهیت خطبه‌هایی که در این مسجد ایراد می‌شود را «تحریک نفرت و خشونت» توصیف کرد و گفت روند تعطیلی مسجد بزرگ بووه می‌تواند تا شش ماه به طول بیانجامد.

بر اساس اعلام وزارت کشور فرانسه، از ۲۶۲۳ مسجد و نمازخانه مسلمانان در خاک این کشور، ۹۹ مکان مظنون به «جدایی‌سازی» مسلمانان از جامعه فرانسه بودند و همه طی ماه‌های اخیر تحت کنترل و بازرسی قرار گرفتند.

این وزارت اضافه کرد بررسی‌ها نشان داد قوانین کشور در ۳۶ مکان، مثلا پس از تغییر امام جماعت یا مدیریت مسجد کاملا رعایت می‌شده است.

اما بنا بر اعلام وزارت کشور، ۲۱ عبادتگاه در حال حاضر به دلیل «مقررات اداری، تصمیم قضایی، واگذاری اجاره‌نامه، تعمیرات یا تعطیلی اداری» تعطیل‌اند و روند تعطیلی شش مکان بر اساس یک قانون اخیر فرانسه علیه افراطگرایی آغاز خواهد شد.

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید