رویترز از موافقت تیم ایران با متن‌های مذاکرات دور قبلی خبر داد؛ ایرنا و تسنیم: جوسازی است

۱۴۰۰/۹/۱۹

خبرگزاری رویترز گزارش داده است هیات مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی در وین ادامه مذاکرات بر اساس متن‌های دور قبلی مذاکرات (سی‌ام خرداد) را پذیرفته است؛ با این حال رسانه‌های جمهوری اسلامی می‌گویند هیات ایران تغییری در مواضع خود نداده است.

رویترز روز جمعه به نقل از یک منبع دیپلماتیک اروپایی گزارش داد که ایران اعلام کرده مایل است مذاکرات وین را بر اساس متن‌های ژوئن (سی‌ام خرداد) ادامه دهد.

این منبع دیپلماتیک که نامش ذکر نشده به رویترز گفت ظرف چند روز آینده درستی این موضوع مشخص خواهد شد.

ساعاتی پیش از گزارش رویترز نیز میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در توییتی نوشته بود: «مذاکرات وین بر اساس پیش‌نویس‌هایی که تا ۲۰ ژوئن (پایان دور ششم مذاکرات) تهیه شده بود، پیش خواهد رفت.»

او در عین حال اعلام کرده بود که «نظرات جدید ایران نیز باید به طور کامل بررسی شود».

از سوی دیگر شبکه العربیه به نقل از دیپلمات‌ها خبر داد که ایران تغییری در مواضع خود نداده است.

خبرگزاری تسنیم نیز به نقل از «منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران» نوشت که «هیچ تجدیدنظری» در مواضع هیات ایران رخ نداده است.

این «منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران» تاکید کرد که «پیشنهادات و نظرات ارائه‌شده از سوی هیات ایرانی در گفت‌وگوهای هفته پیش همچنان روی میز قرار دارد و مذاکره‌کنندگان ایرانی در طول مباحث در خصوص متن بر اساس این دیدگاه‌ها پیش خواهند رفت.»

خبرگزاری ایرنا نیز نوشت که «به رغم فضاسازی‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی چند روز اخیر» مذاکرات بر سر متون پیشنهادی ایران در گفت‌وگوهای وین «جریان دارد» و «در سطوح و فرمت‌های مختلف، در حال پیگیری است.»

پیش از این وزارت خارجه آلمان اعلام کرده بود که ایران در دو پیش‌نویس جدیدی که ارائه کرده تمامی پیش‌نویس‌های توافقات قبلی در مذاکرات احیای برجام در دولت روحانی را کنار گذاشته است.

روز جمعه همچنین علی باقری کنی به رویترز گفت: «جدیت ایران واضح است. ببینید چه کسی جلسات دیگر را لغو کرد و در وین است و چه کسی نیست.»

به نوشته رویترز، کنایه او به راب مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، است که هنوز به وین نرفته و قرار است در روزهای شنبه یا یکشنبه در این شهر باشد.

هفتمین دور مذاکرات وین که نخستین مذاکرات هسته‌ای در دولت ابراهیم رئیسی محسوب می‌شود هشتم آذر آغاز شد و جمعه گذشته بی‌نتیجه دچار وقفه شد.

علی باقری که پیش از این گفته بود هیات‌های گروه ۱+۴ به پایتخت‌های خود می‌روند تا درباره پیشنهادهای جمهوری اسلامی مشورت کنند روز پنجشنبه گفت پاسخ طرف‌ها به پیشنهادات ایران بعدا و در کارگروه‌ها دنبال خواهد شد.

در همین حال شنیده‌ها حکایت از آن دارد که بهروز کمالوندی، معاون سازمان انرژی اتمی ایران، روز پنجشنبه در سفری اعلام نشده به وین، با معاون رافائل گروسی دیدار و گفت‌وگو کرده کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هفته اخیر و همزمان با نشست کمیسیون برجام محل رفت‌وآمدهای دیپلماتیک زیادی بوده و گروسی نیز روز پنجشنبه با انتشار تصویری در توییترش، از دیدار با نمایندگان سه کشور اروپایی عضو برجام خبر داده بود.

مرور مطبوعات
چشم‌انداز با سیما ثابت
اخبار و اخبار ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید