رییس اتاق بازرگانی ایران: یک دهه رشد اقتصادی کشور صفر بوده و اقتصاد ایران رو به زوال است

۱۴۰۰/۹/۱۹

غلامحسین شافعی، رییس اتاق بازرگانی ایران، گفت: آمارها نشان می‌دهد طی ده سال گذشته رشد اقتصادی کشور صفر بوده است درحالی که وقتی قطار اقتصاد کشور متوقف بود توسعه زیادی در دنیا صورت ‌گرفت و اگر همین روند ادامه یابد اقتصاد ایران رو به زوال خواهد بود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران طی سخنانی در مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن که در مشهد برگزار شد، از کسری بودجه کشور، نرخ تورم بالا و بحران آب به عنوان سه چالش دولت نام برد و افزود که همیشه حرف از بخش خصوصی بوده اما در عمل هیچ اتفاقی رخ نداده است، در حالی که بدون حضور بخش خصوصی هیچ دولتی قادر به حل مشکلات کشور نخواهد بود.

شافعی خاطرنشان کرد که آمارها نشان می‌دهد طی ۱۰ سال گذشته با وجود برخورداری کشور از درآمدهای نجومی، رشد اقتصادی کشور صفر بوده است و امروز به شرایطی رسیده‌ایم که برای اولین مرتبه در طول این دوره نرخ استهلاک بالاتر از نرخ سرمایه‌گذاری ثابت بوده است.

رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه چرخه حرکت دنیا در توسعه اقتصادی تغییر کرده است، گفت که اگر به این مسائل توجه نشود، نمی‌توان از مشکلات رها شویم. زنجیره‌های ارزش جهانی به هم تنیده شده است و با کمال تاسف در پیوستگی به زنجیره ارزش جهانی عقب مانده‌ایم درحالی که باید وارد زنجیره اقتصاد جهانی شویم در غیر این صورت توسعه در کشور حاصل نخواهد شد.

شافعی اضافه کرد که شکاف تکنولوژیکی عمیقی بین ایران و جهان ایجاد شده است و در حال حاضر ایران استراتژی توسعه ندارد و انجام اقداماتی برای رسیدن به ثبات اقتصادی، مهار تورم، بودجه‌ریزی مناسب و پیوند سازمان یافته بخش خصوصی با دولت راه حل تغییر آینده نسبت به گذشته است.

گفت‌وگوی ویژه
چشم‌انداز
مردم معمولی - آفریقا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید