وزارت دادگستری آمریکا از مصادره دو محموله تسلیحاتی و نفتی ایران خبر داد

۱۴۰۰/۹/۱۷

وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای از مصادره محموله سلاح‌های ارسالی سپاه پاسداران برای حوثی‌های مورد حمایت ایران، شامل ۱۷۱ موشک زمین به هوا، هشت موشک ضدتانک و محموله یک میلیون و صد هزار بشکه محصولات نفتی ارسالی ایران به ونزوئلا خبر داد.

وزارت دادگستری آمریکا خاطرنشان کرد این محموله‌ها بزرگ‌ترین محموله‌های سلاح و سوختی هستند که تاکنون از حکومت ایران مصادره شده است.

طبق این بیانیه، نیروی دریایی آمریکا محموله‌های سلاح سپاه پاسداران را در فوریه ۲۰۲۰ و نوامبر ۲۰۱۹ طی گشت‌زنی در دریای عرب از دو کشتی توقیف کرده بود.

این بیانیه افزود که محموله محصولات نفتی نیز که از چهار کشتی در دریای عرب کشف شده، به مبلغ بیش از ۲۶ میلیون دلار به فروش رسید و عواید آن احتمالا به قربانیان تروریسم دولتی پرداخت می‌شود.

این بیانیه تاکید کرد با استفاده از تمامی ابزارهای موجود با تهدیدات سازمان‌های تروریستی و تمامی عواملی که قصد آسیب زدن به آمریکا و متحدانش را دارند استفاده خواهند کرد.

بیانیه وزارت دادگستری آمریکا همچنین گفت که سازمان اف‌بی‌آی مصمم است حکومت ایران را در ارتباط با اقدامات غیرقانونی‌اش پاسخگو کند و از کلیه اشخاصی که درباره نقض تحریم‌های ایران اطلاعاتی دارند خواست تا با اف‌بی‌آی همکاری کنند.

پیش‌تر نیز در روز سه‌شنبه، وزارت خزانه‌داری آمریکا نام هشت تن از مقام‌های دولتی، انتظامی و قضایی سابق و فعلی جمهوری اسلامی و همچنین چهار نهاد انتظامی و قضایی را در فهرست تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار داد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران،‌ در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی در توییتی نوشت: «حتی در میانه مذاکرات وین،‌ آمریکا نمی‌تواند اعمال تحریم‌ علیه ایران را متوقف کند.»

او اضافه کرد: «دو برابر کردن تحریم‌ها اهرم فشاری ایجاد نمی‌کند»

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی، نیز در واکنش به تحریم‌های آمریکا در توییتی گفت: «در میانه مذاکرات وین، آمریکا تحریم‌های جدید اعمال می‌کند و ایران نیز برنامه هسته ای خود را گسترش می‌دهد. این خوب نیست. برای ایجاد فضایی بهتر برای احیای سریع و موفق برجام باید این اقدامات متوقف شود.»

خلاصه خبرها
چند چند

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید