نتایج پژوهش جدید، زندگی در محیط‌های سبز علائم سندرم پیش از قاعدگی را کاهش می‌دهد

۱۴۰۰/۹/۱۵

پژوهشگران دریافتند زندگی در نزدیکی فضای سبز می‌تواند علائم فیزیکی و روانی سندرم پیش از قاعدگی را کاهش دهد.

پژوهشی که برای اولین بار روی بیش از هزار زن ۴۹-۱۸ ساله در نروژ و سوئد انجام شده نشان می‌دهد زنانی که در طول زندگی خود در محله‌هایی با فضای سبز بیشتر زندگی می‌کنند کمتر از زنانی که در محله‌های کمتر سبز زندگی می‌کنند این علائم را تجربه می‌کنند.

روزنامه بریتانیایی گاردین در مقاله‌ای جزئیات این تحقیق جدید را منتشر کرده است. پژوهشگران معتقدند نتایج این تحقیق به شناخت و درک ما از عوامل موثر در سلامتی انسان کمک بسیاری کرده است.

دانشمندان موسسه بهداشت جهانی بارسلونا و دانشگاه برگن در نروژ در تحقیقات خود دریافتند زنانی که در محله‌هایی با فضای سبز بیشتر زندگی می‌کنند کمتر دچار علائم سندرم پیش از قاعدگی مانند اضطراب، افسردگی، مشکلات خواب، حساسیت سینه‌ها و یا نفخ و درد در ناحیه شکم می‌شوند.

با اینکه سندرم پیش از قاعدگی در ۲۰ درصد از زنان در سنین باروری باعث ایجاد علائم بالینی می‌شود، اما تا پیش از این تحقیق هیچ مطالعه‌ای در مورد ارتباط آن با فضای سبز انجام نشده بود.

نتایج این تحقیق بار دیگر نشان می‌دهد چقدر محیط‌‌ها و فضاهای طبیعی و تاثیر آن بر سلامتی افراد تاثیر دارد و بر شواهد موجود در این زمینه می‌افزاید.

زنان شرکت کننده، که از شهرهای برگن در نروژ و گوتنبرگ، اومئو و اوپسالا در سوئد بودند، باید پرسشنامه‌ای را تکمیل می‌کردند. در این پرسشنامه از شرکت‌کنندگان پرسیده شد آیا علائم رایج پیش از قاعدگی مانند تحریک پذیری، اضطراب، گریه کردن، حساس‌شدن بیشتر،مشکل خواب، افسردگی، حساسیت در پستان‌ها یا نفخ شکم و سردرد را تجربه کرده‌اند.


این مطالعه از شاخص اختلاف پوشش گیاهی نرمال شده (NDVI) برای محاسبه فضای سبز استفاده کرده است. پژوهشگران در این تحقیق همچنین قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا را نیز تخمین زده‌اند. ( شاخص اختلاف پوشش گیاهی یک شاخص گرافیکی است که برای ارزیابی وجود یا عدم وجود پوشش گیاهی در یک منطقه به کار برده می‌شود.)

این تحقیق برای رسیدن به دو هدف انجام شد:

۱) تعیین اینکه آیا زندگی در نزدیکی یک فضای سبز شهری می‌تواند علائم سندرم پیش از قاعدگی را بهبود بخشد

۲) آیا شاخص‌های دیگری مانند توده بدنی، آلودگی هوا یا فعالیت بدنی بر این سندرم تأثیر می گذارد یا خیر

نویسنده اصلی این مطالعه، کای تریبنر، که یک پژوهشگر در دانشگاه برگن است، می‌گوید: «سه علامت از چهار علائمی که با قرار گرفتن در فضای سبز بهبود یافتند، علائم روانی بودند، که با دانسته‌های فعلی ما درباره اینکه تماس با طبیعت به کاهش استرس و بهبود سلامت روانی کمک می کند، مطابقت دارد.»

تریبنر در ادامه می‌گوید فضای سبز میزان کورتیزول (هورمونی که با استرس در بدن ترشح می‌شود) را کاهش می‌دهد. به گفته او استرس می‌تواند علائم سندرم پیش از قاعدگی را بدتر کند و سطح هورمون کورتیزول را افزایش دهد که به نوبه خود می‌تواند با افزایش ترشح پروژسترون همراه باشد که با بروز علائم سندرم پیش از قاعدگی مرتبط است.

اما این تحقیق نشان داد که زنان زمانی از فواید بودن در فضای سبز بهره می‌برند که طولانی مدت در معرض آن قرار بگیرند..

پیام دادوند، پژوهشگر موسسه بهداشت جهانی بارسلونا و یکی از هماهنگ‌کنندگان این تحقیق، گفت: «زمانی که ما قرار گرفتن در معرض فضای سبز را در یک مقطع زمانی خاص بررسی کردیم، تحلیل داده‌ها نتایج قابل‌توجهی به همراه نداشت و نتایج تحقیقات ما بر اهمیت قرار گرفتن طولانی مدت در فضای سبز برای کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی تاکید می‌کند.»

دادوند در ادامه می‌افزاید: «با وجود شواهد بسیاری که در زمینه تاثیر فضای سبز بر سلامت انسان وجود دارد، هنوز بسیاری از شهرها از فضاهای سبز برخوردار نیستند. مسئولان شهری باید محیط‌های طبیعی را برای سلامت ما در اولویت قرار دهند.»

خلاصه خبرها
امروز
ایران ۱۴۰۰

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید