کاخ سفید: بایدن در گفت‌وگوی سه‌شنبه با پوتین نگرانی‌ها درباره اوکراین را مطرح می‌کند

۱۴۰۰/۹/۱۳

کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن و همتای روسی‌ او، ولادیمیر پوتین، سه‌شنبه از طریق یک کنفرانس ویدیویی امن درباره روابط دوجانبه، ثبات استراتژیک جهانی و امنیت سایبری گفت‌وگو می‌کنند و رییس‌جمهوری آمریکا نگرانی‌ها درباره حضور نظامی روسیه در نزدیکی مرزهای اوکراین را مطرح خواهد کرد.

طبق بیانیه کاخ سفید، بایدن قصد دارد در این گفت‌وگوی ویدیویی بر حمایت ایالات‌متحده از استقلال و تمامیت سرزمینی اوکراین تاکید کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، نیز ضمن تایید خبر این نشست ویدیویی گفت که روسای جمهوری دو کشور علاوه بر روابط دوجانبه، به مساله تنش‌ها با اوکراین نیز خواهند پرداخت.

بایدن روز جمعه در جمع خبرنگاران گفته بود که گفت‌وگوی آینده او با پوتین «طولانی» خواهد بود و تاکید کرده بود که در این مذاکرات «خطوط قرمز هیچ‌کسی» را نخواهد پذیرفت.

رییس‌جمهوری آمریکا همچنین خاطرنشان کرد که در حال آماده کردن «مجموعه‌ای از فراگیرترین و معنادارترین ابتکار عمل‌ها» است تا برای ولادیمیر پوتین تهدید علیه اوکراین را «بسیار بسیار مشکل» کند.

در همین حال یک سند تهیه شده از سوی نهادهای اطلاعاتی ایالات‌متحده و تعدادی از مقام‌های آمریکایی هشدار دادند که روسیه قصد دارد در اوایل سال میلادی آینده با ۱۷۵ هزار نیرو از چند جبهه به اوکراین حمله کند.

یک مقام دولت آمریکا به واشینگتن‌پست گفت که روسیه قصد دارد برای این حمله ۱۰۰ گردان، متشکل از ۱۷۵ هزار نیرو، و تجهیزات زرهی و توپخانه‌ای گسترده‌ای را به کار گیرد.

یک سند اطلاعاتی شامل تصاویر ماهواره‌ای که واشینگتن پست به آن دسترسی پیدا کرده نشان می‌دهد که در حال حاضر نیروهای روسی در حال تجمع در چهار موضع هستند.

در حالی که اوکراین تخمین زده که روسیه بیش از ۹۴ هزار نیرو در نزدیکی مرز این کشور مستقر کرده، آمریکا برآورد می‌کند که تعداد این نیروها در حال حاضر ۷۰ هزار باشد، اما قرار است به ۱۷۵هزار نفر افزایش یابند.

خبر
امروز
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید