وزیر خارجه آمریکا: به‌نظر می‌رسد ایران برای احیای برجام جدی نیست

۱۴۰۰/۹/۱۲

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، علت پایان یافتن هفتمین دور مذاکرات وین برای احیای برجام را «جدی نبودن» ایران اعلام کرد و گفت به نظر نمی‌رسد ایران در حال حاضر در انجام آنچه که برای بازگشت به پایبندی به برجام ضروری است جدی باشد.

وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه، در کنفرانس «رویترز نکست» گفت که ایالات متحده اجازه نخواهد داد ایران در حالی که به پیشبرد برنامه خود ادامه می‌دهد، روند مذاکرات را به تعویق بیندازد.

بلینکن هشدار داد در صورت شکست دیپلماسی در قبال برجام، آمریکا گزینه‌های دیگری را دنبال خواهد کرد.

او افزود: «آنچه در دو روز گذشته شاهد بودیم این بود که به نظر نمی‌رسد ایران در حال حاضر در مورد انجام کارهای لازم جهت احیای برجام جدی باشد، به همین خاطر ما این دور از مذاکرات در وین را به پایان رساندیم.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت آمریکا با شرکای خود با دقت مشورت خواهد کرد تا مشخص شود که «آیا ایران علاقه‌ای به تعامل جدی در مذاکرات دارد یا خیر.»

در حالی که روز جمعه مقام‌های اروپایی از خواسته‌های دولت جدید ایران ابراز ناراحتی کردند، مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای احیای برجام تا هفته آینده متوقف شد.

پس از اعلام توقف هفتمین دور مذاکرات وین، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیات مذاکره‌کننده جدید ایران با پیشنهادهای سازنده به وین نیامده بود.

او افزود در شش دور اول مذاکرات با حضور هیات دولت حسن روحانی پیشرفت‌هایی حاصل شد و راه‌حل‌های خلاقانه‌ای برای سخت‌ترین مسائل یافتند اما رویکرد هیات جدید ایران در هفته‌ای که گذشت، تلاش برای حل مسائل باقی مانده نبود.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، نیز در نشست خبری روز جمعه تاکید کرد که رویکرد ایران در مذاکرات هفته جاری در وین، حل و فصل مسائل هسته‌ای نبود. او افزود اگر ایران متعهد بود راه حلی می‌توانست در دسترس باشد.

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید