دولت جو بایدن پیش از مذاکرات هسته‌ای بخشی از تحریم‌های ایران را مخفیانه لغو کرد

۱۴۰۰/۹/۱۲

واشینگتن فری بیکن با استناد به ابلاغیه‌ای که دولت بایدن به کنگره ارائه کرده، گزارش داد دولت بایدن پیش از شروع دوباره مذاکرات هسته‌ای به صورت مخفیانه برخی تحریم‌های جمهوری اسلامی را لغو کرده، تا ایران بتواند به عراق برق بفروشد.

به موجب این تصمیم، ایران می‌تواند تا ۱۲۰ روز برق خود را بدون جریمه به عراق بفروشد.

به گزارش واشینگتن فری بیکن، دولت بایدن این تحریم‌های ایران را در ۱۹ نوامبر، ۲۸ آبان، لغو کرده بود، اما این موضوع را در ۲۹ نوامبر، هشتم آذر و همزمان با ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای، به اطلاع کنگره رساند، که این تاخیر نگرانی جمهوری‌خواهان را نسبت به احتمال سازش با تهران به همراه داشته است.

طبق گزارش واشینگتن فری بیکن، وزارت خارجه آمریکا دلیل این تاخیر را بسته بودن دفاتر کنگره در روزهای اخیر عنوان کرده و تاکید کرده که ادامه فروش برق ایران به عراق در راستای منافع امنیت ملی ایالات متحده است.

در همین حال، بن کاردین، عضو دموکرات سنای آمریکا، در نشستی خبری در ارتباط با مساله هسته‌ای ایران گفت: «تنها راه برخورد دائمی با [برنامه هسته‌ای ایران] یک توافق است و تنها راه رسیدن به آن فشار حداکثری بر ایران است.»

با پایان هفتمین دور مذاکرات وین که نخستین مذاکرات هسته‌ای در دولت ابراهیم رئیسی محسوب می‌شود، رییس جمهوری فرانسه این مذاکرات را ناموفق خواند و دیپلمات‌های اروپایی نیز اعلام کردند از پیشنهادات ایران ناامید و نگران شده‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز علت پایان یافتن هفتمین دور مذاکرات وین برای احیای برجام را «جدی نبودن» ایران اعلام کرد و گفت به نظر نمی‌رسد ایران در حال حاضر در انجام آنچه که برای بازگشت به پایبندی به برجام ضروری است جدی باشد.

نیویورک تایمز به نقل از مذاکره‌کنندگان اروپایی حاضر در گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران گزارش داد در صورتی که ایران تغییر مسیر ندهد، مذاکرات احیای برجام شکست خواهد خورد.

از سوی دیگر، امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، در جمع خبرنگاران با تاکید بر لزوم دخیل کردن اسرائیل و قدرت‌های منطقه‌ای در مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: «اگر کشورهای خلیج فارس، اسرائیل و همه آنهایی که امنیتشان به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می‌گیرد دخیل نباشند، رسیدن به توافق سخت است.»

همچنین در پی سفر مکرون به امارات متحده عربی، دو کشور در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که رییس‌جمهوری فرانسه و محمد بن زاید آل‌نهیان، ولیعهد ابوظبی، ضمن گفت‌وگو درباره مذاکرات هسته‌ای ایران، بر اهمیت دستیابی به یک راه‌حل از طریق مذاکره تاکید کردند.

از سوی دیگر، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، ناامیدی دیپلمات‌های اروپایی از پیشنهادهای ایران در مذاکرات وین را «زودهنگام» خواند و گفت: «در دیپلماسی چندجانبه این قاعده وجود دارد: هیچ چیز توافق نمی‌شود تا زمانی که همه چیز توافق شود. بنابراین تغییرات به‌عنوان یک اصل امکان‌پذیر است.»

او با اشاره به اینکه مذاکرات وین پس از وقفه‌ای فنی، هفته آینده از سر گرفته خواهد شد، خاطرنشان کرد که این وقفه فرصتی برای همه طرف‌ها از جمله ایران و آمریکا است تا با پایتخت‌ها رایزنی کنند و با در نظر گرفتن مواضع دیگر همتایان به ادامه راه بیندیشند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
تیتر اول
مردم معمولی - آفریقا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید