استعفای وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، یک ماه پس از انتشار اظهارات تنش‌آفرین او

۱۴۰۰/۹/۱۲

جورج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان که اظهارات ماه گذشته‌اش باعث تنش بین لبنان و کشورهای عربی شد، روز جمعه از مقام خود استعفا کرد.

رسانه‌های لبنان روز جمعه تصویر متن کوتاه استعفانامه قرداحی خطاب به رییس جمهور و نخست وزیر این کشور را منتشر کردند که در آن نوشته بود «به خاطر مصلحت عمومی» از مقام خود استعفا می‌دهد.

او ساعاتی بعد در نشستی خبری بار دیگر بر «منافع عمومی» تاکید کرد و گفت نمی‌خواهد باعث آسیب به لبنان و شهروندان این کشور که ساکن عربستان سعودی و دیگر کشورهای خلیج فارس هستند بشود.

ماه گذشته ویدیویی از جورج قرداحی منتشر شد که در آن به عربستان سعودی و همچنین امارات متحده عربی می‌تاخت و از شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران دفاع می‌کرد.

در پی انتشار این سخنان، عربستان سعودی هفتم آبان دستور اخراج سفیر لبنان از خاک این کشور و ممنوعیت واردات کالا از لبنان را صادر کرد. بحرین نیز از سفیر لبنان خواست این کشور را ترک کند.

چند کشور دیگر حاشیه خلیج فارس نیز سفیران خود را برای رایزنی از بیروت فراخواندند یا دست به اقدامات اعتراضی دیگر زدند.

پس از آن نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، اعلام کرد که از جورج قرداحی خواسته است منافع ملی را در اولویت قرار دهد و «تصمیم درستی را برای اصلاح روابط اعراب با لبنان اتخاذ کند».

قرداحی پیش از این گفته بود به خاطر این ویدیو استعفا نخواهد کرد. حزب‌الله لبنان نیز از اظهارات قرداحی تمجید کرده بود.

در این مدت مقام‌های عربستان سعودی، از جمله وزیر خارجه آن کشور، تاکید کرده بودند که موضوع فراتر از اظهارات یک وزیر است و در واقع میزان سلطه حزب‌الله بر لبنان را نشان می‌دهد.

سعد حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، نیز حزب‌الله را مسئول شکاف در روابط دیپلماتیک لبنان با عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی دانسته بود.

مستند کوتاه - پیمان ژنو
حرف آخر با پوریا زراعتی
اخبار و اخبار ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید