ادامه مذاکرات وین همزمان با گزارش جدید آژانس درباره سانتریفیوژهای پیشرفته ایران در فردو

۱۴۰۰/۹/۱۰

هم‌زمان با سومین روز دور جدید مذاکرات هسته‌ای وین، یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی اعلام کرد که تهران به خاطر وجود ضرب‌الاجل،‌ از خواسته‌هایش کوتاه نمی‌آید.

پرس‌تی‌وی، شبکه انگلیسی زبان وابسته به صدا و سیما، روز چهارشنبه ۱۰ آذرماه به نقل از یک عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران نوشت تهران با «مطالبات و پیشنهادات مشخص» وارد مذاکرات هسته‌ای شده و آماده است تا زمانی که نیاز باشد، تعامل کند.

او اضافه کرد که ایران مطالبات و حقوق خود را برای ضرب‌الاجل‌ها قربانی نمی‌کند.

این مقام که خواسته نامش منتشر نشود، گفته است: «جمهوری اسلامی با جدیت کامل به وین آمده و با درخواست‌ها و پیشنهادات شفاف در حال مذاکره است.»

ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران هم نوشته که تا زمانی که وضعیت تحریم‌ها روشن نشود، امکان تصمیم‌گیری در خصوص موضوعات دیگر وجود ندارد.

ایرنا در گزارشش افزود تیم اروپایی «به هیچ وجه انتظار رویایی با استراتژی تیم جدید ایرانی در مذاکرات را نداشته و منطق مستند، خواسته مشخص برای رفع تحریم‌ها و پیشنهادات عملی برای رسیدن به توافق از سوی تیم ایران، باعث شده طرف اروپایی وارد فاز جدیدی از پروژه هدایت مذاکرات به سمتی جز توافق نهایی شوند».

همزمان با این تحولات، لارنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال در توییتی نوشت با وجود اظهارات ایرانیان مبنی بر اینکه طرف اروپایی به دنبال یک نتیجه‌گیری سریع است یکی از دیپلمات‌های اروپایی که نامی از او منتشر نشده گفته است: «این هفته برای ما ضرب‌الاجل نیست. ما چمدان‌های بزرگ آورده‌ایم و می‌توانیم تا آخر هفته بمانیم.»

همچنین در روز چهارشنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران در تاسیسات فردو بهره‌برداری از زنجیره‌ای از سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۶ را به منظور غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد آغاز کرده است.

آژانس در گزارشی به اعضایش که رویترز نسخه‌ای از آن را مشاهده کرده، افزود قصد دارد دفعات بازرسی خود از این تاسیسات را افزایش دهد و به رایزنی با ایران درباره ترتیبات عملی برای تسهیل فعالیت‌های راستی‌آزمایی ادامه می‌دهد.

دیدار باقری‌کنی و مورا

از سوی دیگر علی باقری کنی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی، با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا،‌ دیدار کرده است.

باقری کنی بعد از دیدار دوجانبه با مورا با او و نمایندگان بریتانیا، فرانسه و آلمان ملاقات کرد.

بر اساس گزارش‌ها، قرار بوده در سومین روز مذاکرات، کارگروهی در مورد بازگشت ایران به تعهدات برجام تشکیل شود.

رسانه‌های دولت ایران گزارش داده‌اند که تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی تمرکز خود را بر لغو تحریم‌ها قرار داده است.

پیشتر پایگاه خبری اکسیوس گزارش داده بود که اسرائیل طی هفته‌های اخیر اطلاعاتی را با آمریکا و متحدان اروپایی به اشتراک گذاشته و در مورد برنامه ایران برای غنی‌سازی ۹۰ درصدی و استفاده از آن به عنوان اهرم فشار در مذاکرات هشدار داده است.

پس از آن یک سخنگوی کاخ سفید هم به این پایگاه خبری گفت که ایران نمی‌تواند از تشدید برنامه هسته‌ای خود به عنوان اهرم مذاکرات استفاده کند.

وزیر خارجه اسرائیل هم برای رایزنی در مورد لغو نشدن تحریم‌های ایران به فرانسه و بریتانیا سفر کرد و با نخست‌وزیر و رییس‌جمهور آن‌ها دیدار کرد.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
تیتر اول
مردم معمولی - آفریقا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید