اعضای جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره برای توقف فعالیت‌های پهپادی ایران طرحی را ارائه کردند

۱۴۰۰/۹/۹

گروهی از اعضای جمهوری‌خواه و دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را با هدف توقف فعالیت‌های پهپادی جمهوری اسلامی ارائه کردند که هرگونه همکاری با ایران در زمینه پهپاد را مشمول تحریم‌های تسلیحاتی ایالات‌متحده می‌کند.

این طرح تصریح می‌کند که هرگونه همکاری با جمهوری اسلامی در زمینه فعالیت‌های پهپادی، از جمله تامین، فروش یا انتقال قطعات و فناوری‌های پهپادی به ایران یا از سوی این کشور، تحت شمول تحریم‌های آمریکا علیه برنامه تسلیحات متعارف ایران قرار دارد.

این طرح همچنین بر سیاست ایالات‌متحده در جلوگیری از جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی وابسته به آن از دستیابی به پهپادهایی که بتوان آنها را در حمله علیه آمریکا و متحدانش مورد استفاده قرار داد، تاکید کرد.

گرگوری میکس، عضو دموکرات و رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، گفت: «وجود پهپادهای مرگبار در دستان ایران، به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده تروریسم در جهان، امنیت آمریکا و صلح منطقه‌ای را به خطر می‌اندازد. حمایت از برنامه پهپادی ایران تحمل نخواهد شد.»

مایکل مکال، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، با اشاره به اینکه مردم خاورمیانه نمی‌توانند «تحت تهاجم پهپادهای ایران» در آزادی، ثبات و رفاه زندگی کنند، تاکید کرد که آمریکا «از تمامی ابزارهای موجود» برای مقابله با برنامه پهپادی ایران استفاده خواهد کرد.

جو ویلسون، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، نیز به عنوان یکی دیگر از تهیه‌کنندگان این طرح خاطرنشان کرد که برای «بازیگران مخربی» مانند ایران، پهپادها به ابزارهای راحت و کم‌هزینه‌ای تبدیل شده‌اند و بر ضرورت اعمال سختگیرانه تحریم‌های آمریکا برای مقابله با این تهدید فزاینده تاکید کرد.

مقام‌های آمریکایی با اشاره به استفاده نیروهای نیابتی ایران در یمن، عراق، سوریه و لبنان از پهپادهای ساخت ایران، و نیز استفاده از پهپادهای ایرانی در حمله به کشتی‌های تجاری، برنامه پهپادی جمهوری اسلامی را یکی از مهم‌ترین چالش‌های امنیتی آمریکا و متحدانش در منطقه می‌دانند.

هفته گذشته، بنی، گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، ایران را متهم کرد که حمله‌های پهپادهای را از پایگاه‌هایی در چابهار و قشم انجام می‌دهد.

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید