سفیر آمریکا در سازمان ملل خواستار تمرکز بیشتر شورای امنیت بر تهدیدهای ایران شد

۱۴۰۰/۹/۱۰

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل، با هشدار نسبت به پیامدهای «فعالیت‌های مخرب» منطقه‌ای و برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، خواستار تمرکز بیشتر شورای امنیت بر تهدیدهای ایران شد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل، در نشست شورای امنیت درباره وضعیت خاورمیانه گفت: «تاثیر شرارت منطقه‌ای، بلندپروازی‌های هسته‌ای و نفرت علیه اسرائیل که از سوی ایران صورت می‌گیرد، قابل چشم‌پوشی نیست.»

او تاکید کرد که شورای امنیت به جای تمرکز بر اسرائیل باید به قسمت‌های دیگر خاورمیانه از جمله ایران و لبنان بیشتر بپردازد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل خاطرنشان کرد که شورای امنیت «می‌تواند با هدف محدود کردن فعالیت‌های مخرب منطقه‌ای‌، تهدید‌های هسته‌ای و حمایت از سازمان‌های تروریستی همچون حماس و حزب‌الله، قطعنامه‌هایی علیه ایران صادر کند.»

در حالی که دور جدید مذاکرات برای احیای برجام در وین از سر گرفته شده، دیپلمات‌های اروپایی اعلام کردند هنوز منتظرند ببینند جمهوری اسلامی مذاکرات وین را از جایی که در دور قبلی این مذاکرات به پایان رسید، از سر می‌گیرد یا نه.

با این حال، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در نشست خبری روز سه‌شنبه خود از پاسخ به سوالی درباره اینکه ارزیابی آمریکا درباره مذاکرات وین مثبت یا منفی بوده است خودداری کرد.

او به خبرنگاران گفت تمرکز آمریکا احیای برجام است و رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، و دیگران برای مذاکره درباره تنها گزینه موجود در وین حضور دارند.

در همین حال، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از دیدار وزیران خارجه ایالات‌متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان در ریگا، پایتخت لتونی، خبر داد. طبق این بیانیه، وزیران چهار کشور ضمن بررسی تهدید روسیه علیه اوکراین، درباره نگرانی‌ها از فعالیت‌های هسته‌ای ایران و تلاش‌ها برای احیای برجام گفت‌وگو کردند.

از سوی دیگر، گای رشنتالر، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، در توییتی با اشاره به نامه اخیر ۲۵ عضو کنگره به جو بایدن و اظهار نگرانی آنها درباره احتمال لغو تحریم‌های ایران نوشت: «اکنون زمان کاهش فشار بر یکی از بزرگ‌ترین حامیان تروریسم دولتی نیست.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
اقتصاد و بازار
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید